Skip links
404 hatası 404 hata

404 Hatası Nedir?404 Not Found Nasıl Çözülür?

404 Hatası Nedir?

Daha önceki içeriğimde “403 Hata kodu çözümleri”nden bahsetmiştim. 404 Hatası kullanıcıların karşısına diğer hatalardan daha fazla çıkar. 404 Hatasının sebebi, kullanıcının ulaşmak istediği dosyanın internet sunucusunda olmamasıdır. Web sitenizi SEO uyumlu hale getirmek isterken karşılaşabileceğiniz hatalardan biridir. Kullanıcılarınızı bu hatadan uzak tutmak için çeşitli optimizasyonlar yapmanız gerekir.
404 Hatası 404 hata

404 Hatası ile Karşılaşabileceğiniz Durumlar

Sayfa URL Değişikliği ve Hatası

Sayfayı adres çubuğuna yazarken bir harf hatası yapmış olabilirsiniz. İlk olarak adres çubuğuna yazdığınız sayfa adresinin doğruluğundan emin olun.

Bir web siteniz varsa ve URL üzerinde SEO uyumlu iyileştirmeler yapmak istiyorsanız, 404 hatasına dikkat etmelisiniz. Harf eksiği olmayan, sade ve anlaşılır bir URL belirleyin ancak değiştirmek çok da  kolay olmayacaktır.  Eski URL’nizi yeni URL’nize yönlendirmeniz gerekir. Google’ın indeks verdiği ve kullanıcıların yer işaretlerine kaydettiği sayfalar, erişim sıkıntısı ile 404 hatası verebilir. Bu hata sayfanızın kullanıcı trafiğini olumsuz etkileyebilir ancak bir süre sonra durum normale dönecektir.

url

Dosya Adı Değiştirilmesi

Dosya isimlerinde güncellemeler yapmanız çok normaldir ancak bir bölüm ismine eklediğiniz 1 kelime ve hatta slash (/) bile bu hatalara sebep olabilir. Bundan dolayı dosya isimlerini değiştirirken yönlendirme bağlantılarının da güncel olmasına dikkat edin.

Bağlantı Hataları

Web sitesinde bir linke tıkladığınızda 404 hatasıyla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu bağlantıyı ekleyen kişinin yazım hatasından kaynaklanabilir ya da sayfa silinmiş veya adresi değişmiş olabilir. Bu durumlarda linki inceleyin ve olabilecek harf hatalarını düzenleyin. Ya da yönlendirdiği bir önceki sayfaya giderek kendi aradığınız sayfayı bulmaya çalışın. Bir diğer seçeneğiniz de linkteki ismi direkt tarayıcınızdan aratmanızdır. Böylece aradığınız sayfaya ulaşım çok daha kolay olacaktır.

Site Dosyalarının Yanlış Klasöre Aktarılması

Taşınan ve yanlış aktarılan site dosyaları ve görselleriniz 404 hatalarına sebep olur. Bu durumlarda tüm bağlantılarınızın yönlendirmeleri düzenlenmelidir.

Etiket Değişiklikleri

Sayfanızda URL üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz gibi, etiket ve kategorilerinizi de güncelleyebilirsiniz. Bu durumda da yönlendirme yapmadan yapacağınız bir güncelleme 404 hatasıyla sonuçlanabilir. Sayfanızdaki etiket güncellemelerinden sonra da yönlendirme yapmanız gerekecektir.

Sunucu dosyalarında var olan isim değişiklikleri, eksik aktarılması, sayfanın kaldırılması ve güncellemeler gibi işlemler 404 hatasına sebep olabilir. Çeşitli alanlarda karşınıza çıkabilecek bu hatanın çözümünden bahsedelim.

Ziyaret Edilen Sayfa için 404 Hatası Çözümleri

  • İlk olarak Web sayfasının adresini doğru yazdığınıza emin olun. Kopyalarken ya da kendiniz yazarken bir hata yapmış olma ihtimaliniz yüksektir. Son olarak kontrol ettikten sonra yeniden deneyin.
  • Sayfayı yeniden yükleyin ya da gün içerisinde tekrar deneyin. Bazen bu hata anlık sorunlardan ya da sayfanın bakımda olmasından kaynaklı olabiliyor.
  • Örnek olarak example.com/blog/404-hatası sayfasına ulaşıyorsanız, example.com/blog adresine gitmeyi deneyin. Sayfanın diğer bölümlerinin erişilebilirliğini kontrol edin. Sorunun site kaynaklı mı, sayfa kaynaklı mı olmasını anlamanızı sağlar. Web sitesi içerisindeki arama butonunu kullanarak başlığı yeniden aratabilirsiniz.
creative commons url değişikliği
  • Link hataları bölümünde de bahsettiğimiz üzere, doğrudan link yerine sayfayı arama motorunda aratmayı deneyin.
  • Farklı cihazlardan ve tarayıcılardan girmeyi deneyin. Örneğin telefonunuzda açılan bir sayfa bilgisayarda hata verebilir. Ya da erişiminiz tarayıcıdan tarayıcıya farklılık gösterebilir.

Kendi Web Sitenizdeki 404 Hataları için Çözümleri

Kullanıcılar sayfanızın ismini yanlış yazabilir. URL güncellemelerinizi yaparken yönlendirmelerin yapılmasına dikkat edin. URL oluştururken olabildiğince açık ve sade adresler kullanın. Kullanıcı kaynaklı sitenizin bulunma hatalarını bu şekilde çözebilirsiniz. Bu hatanın meydana gelmesine sebep olan diğer yollar için farklı çözümlere başvurmanız gerekecektir.

404 hatası 404 hata ekranı

• 404 Hata Sayfası Oluşturun

Bu hatanın o an kullanıcılarınız karşısına çıkması kaçınılmazsa en azından sıradan bir “404 Not Found” şeklinde çıkmamasına özen gösterin. Kullanıcıların o an yönelebilmesi için bir arama butonu ekleyebilir, kendi cümleleriniz ve sayfaya ekleyeceğiniz bağlantılar ile ziyaretçilerinizin sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

• 301 Yönlendirmeleri

Web sitesi sahibiyseniz, taşınan ya da kaldırılan sayfanızın yönlendirmesini doğru yapmanız gerekir. 301 Yönlendirmelerini kullanarak kullanıcıların taşınan ya da silinen değil hedeflediğiniz sayfaya yönelmesini sağlayabilirsiniz. 301 yönlendirmelerinin doğru olarak yapılması ve güncel kontrolleri sizi 404 hatalarından uzak tutar.

• Dosyaların Yönlendirilmesi ve Düzenlenmesi

Sunucu üzerinden kaldırdığınız dosya bağlantılarını yönlendirin. Ziyaretçilerin isteklerini karşılamak için tıkladığı sayfalardan bazılarını kaldırmış olabilirsiniz. Benzer isteklerini karşılayacakları fartklı sayfalara yönlendirin ve silinmesinden dolayı karşılaşacakları 404 hatasından kurtulun. Aynı zamanda bu dosyalar ve bağlantı yollarının değiştirilmesi gerektiğinde güncellemeyi tüm site üzerinden yapmanız gerekir. Tüm bağlantılar düzenlendiğinde 404 hatası ile karşılaşmazsınız.

404 Not Found Hatası Tespiti

Bu hatanın hem genel internet kullanıcıları hem de webmasterlar için nasıl olabileceği konusunda bilgi verdim. Bu adımlardan sonra web sitesi sahibiyseniz 404 hatasını nasıl ortadan kaldıracağınıza değineceğim.Kurulu olan Google Search Console üzerinden bir çözümden bahsedeceğim. Search Console hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, “Search Console Nedir ve Nasıl Kullanılır” içeriğine göz atabilirsiniz.Search Console URL Hataları bölümünde size 404 hatasına sebep olan URL’leri sunacaktır. Bu listede gerekli güncelleme ve yönlendirmeleri yaparak hatalarınızdan kurtulabilir ve ziyaretçilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz. Aynı şekilde Google Webmaster Tools ya da Google Analytics gibi araçlar da bu hizmeti sağlar.Sitenizde bir sayfa URL’ini değiştirerek 404 hatası ile karşılaşıyorsanız, Google Webmaster Tools ile eski içeriği kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. Ek olarak WordPress eklentileri de bu amaca hizmet edebilir.

Web Sayfalarını Crawl Etmek

Crawling araçlarını kullanarak web sitenizdeki tüm sayfaları kolayca tarayabilirsiniz. Bu analiz araçları hatalı bağlantıları tespit eder ve size optimizasyon fırsatı sunar. Bu sayede hatalı bağlantılarınızı güncelleyebilir ve yanlış URL’ler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Screaming Frog ve Broken Link Checker gibi araçlar bozuk bağlantılar ve 404 hatalarını optimize etmenize olanak tanır.

404 Hatasının SEO Çalışmaları ve Site itibarına Zararı

Kullanıcı Deneyimi

Web siteleriniz kullanıcılarınıza en iyi hizmeti sunabilmek için tasarlanmış olmalıdır. Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi (UI ve UX) her zaman sizin için ön planda olmalıdır. Sitenizin görsel bileşenleri (butonlar, renkler, menüler) kadar sitenizin erişilebilirliği, kullanım kolaylığı da oldukça önemlidir. 404 Hataları ziyaretçilerinizin istediği sayfaya yönelmesini engeller ve kullanıcı deneyimine zarar verir. İyi bir kullanıcı izlenimi için sitenizdeki 404 hatalarından kurtulmanız şarttır.

Düşük Arama Sıralaması

SEO çalışmaları sürecinde sayfada 404 hataları olması, arama motorlarının sıralama esnasında siteyi düşük kaliteli olarak görebilmesine neden olabilir. Sayfa kalitesi SEO çalışmalarında oldukça önemli bir faktördür ve arama motoru sıralamanızı etkiler.

Kullanıcı Güveninin Azalması

Web sitenizin düzenli kullanıcıları ya da o an ihtiyaç halinde sitenize denk gelen bir potansiyel kullanıcı 404 hatasından olumsuz etkilenir. Kaç sayfanızın bu hatayı sunduğu ve bunun ne kadar sürdüğü de önemlidir ancak kullanıcıların güvenini olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Bazı kullanıcılar bu hatanın neden meydana geldiğini bilmediğinden bu durumdan şüphelenebilir ve sitenize olan güvenleri azalır.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp