Skip links
misafir-blog

Misafir Blog Yazarlığı İçin 10 Etkili Yöntem

Misafir Bloglama Nedir?

Misafir Blogçuluk ya da misafir bloglama (Guest Blogging), başka bir şirketin web sitesi blogu için içerik üretmeniz anlamına gelir. Sektördeki diğer şirketlerle ilişkilerinizi geliştirirken, benzer bir kitlenin ilgisini çekerek görünürlüğünüzü artırma şansınız mevcuttur. Misafir bloglama ile kendi sayfanıza trafik çekebilir ve bağlantılarınızı geliştirebilirsiniz bu sayede SEO stratejinize katkı sağlayabilirsiniz. 

Misafir Bloglama Neden Gereklidir?

Misafir bloglama site dışı SEO çalışmalarınız için etkili olabilir. Sitenizi, sizin sektörünüzden olan farklı bir sitede tanıtmak, geri bağlantı ve trafik potansiyeli kazandırabilecek bir eylem olduğundan, sitenizin itibarını artıracaktır. Misafir bloguçuluğu, marka bilinirliğinizi artırarak potansiyel hedef kitlenizi kazanmak için oldukça yararlı bir yöntemdir.

Misafir Bloglama Faydaları

  • Backlink kazanmanızı sağlar.
  • Diğer blog yazarlarıyla ve sektörle ilişkili insanlarla iletişim kurma imkânınız olur.
  • Sosyal medya üzerinden takipçi kazanma şansınız artar.
  • Arama motorlarında daha üst sıralamalar elde edebilirsiniz.
  • Marka bilinirliğiniz artar.
  • Ürün veya hizmetinizle ilgilenen potansiyel hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Misafir Blog Yazarlığı Hizmetinde Hedefiniz Nedir?

Farklı bir sitede yazınızı paylaşmanız, yani misafir blog yazarlığı yapmanız için belirli hedefleriniz olmalıdır. Bu hedeflerden birkaçı; kaliteli geri bağlantılar kazanmak, trafik elde etmek ve marka bilinirliğinizi artırmak olabilir. İyi bir sitede yayınlayacağınız sektörle bağlantılı ve kaliteli bir içerik, tüm hedeflerinizi gerçekleştirmenizi sağlayabilir. Bunun için öncelikle yapmanız gereken, hedeflerinizi ve blog paylaşacağınız siteyi incelikle seçmektir. Aklınızda olan siteleri içerik nişine, hedef kitlesine, sosyal medya aktifliğine göre inceleyebilirsiniz.

İyi Bir Misafir Blog Yazısı İçin Neler Gereklidir?

Kaliteli İçerik

Öncelikle içeriğin adetinden önce kalitesine önem göstermenizde fayda var. Kısa süre içerisinde paylaşılan düşük kaliteli içerikler arama motoru yönergelerine uygun değildir. Yalnızca bağlantı kazanmak için siyah şapka SEO tekniklerine danışmak yerine, yüksek kaliteli, okuyucuya değer katan içerikler üretmeye yoğunlaşmanızda fayda var. Misafir blog yazılarınızın sektörünüzle ilgili, niş konulara odaklanması sizin için bir artı olacaktır. Aynı zamanda içeriklerinizde kullandığınız “listeleme” gibi yöntemler hem daha ilgi çekicidir hem de okuma zevkini olumlu etkileyeceğinden kullanılmasında fayda vardır.

segnet-listeleme-yontemi-misafir blog

Okuyucunun İhtiyacını Anlamak

Ziyaretçiler siteye neden giriyor? Bir ürünü satın almak, hizmetten yararlanmak, hizmet hakkında bilgi sahibi olmak…Ziyaretçinin sayfayı ziyaret etmek için birçok sebebi olabilir, esas konu ihtiyacının anlaşılması ve buna uygun bir hizmet sunulmasıdır. Misafir bloggerlık yaptığınız sitenin hedef kitlesini tanımalısınız, dolayısıyla ihtiyaçlarına yönelik içerikler üretmelisiniz. 

İlgi Çekici Bir Başlık

Ne istediğini bilen ziyaretçiler olacağı gibi, ne istediğini bilmeyen ziyaretçiler de olabilir. Her kesimi etkilemenizin en önemli noktalarından biri kesinlikle etkileyici başlıklardır. Bazen bir kitabın başlığı, okumak veya okumamak konusunda bir karara varmamızı sağlar. Ziyaretçileriniz için ne kadar kaliteli içerik sunarsanız sunun, etkileyici bir başlığınız yoksa onları kaybedebilirsiniz. Örneğin bir analiz aracının nasıl kullanılacağına dair rehber niteliğinde bir yazı yazıyorsanız, “…. Kurulumu ve … Dair Her Şey” gibi başlıklar ilgi çekebilir. Aynı zamanda “…. Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey” gibi başlıklar da okuyucunun ilgisini çekerek içeriğe yönelmesini sağlayabilir.

Doğru Kullanılan Anahtar Kelimeler

Oluşturduğunuz URL içerisinde anahtar kelimelere yer verin. Meta açıklamanızda, başlıklarınızda ve içeriğinizde anahtar kelimelere yer verin. Gereğinden fazla kullanılan anahtar kelimeler sığ ve zorlama bir tekrar döngüsü çizebilir. Yazınızı yazarken sıralamalarda yükselmeyi ilk hedefiniz haline getirmekten, ziyaretçilerin okuma deneyimini bölecek eylemlerden ve aşırılıktan kaçının.

Kaliteli İçerik için İdeal Uzunluk

Elbette her içeriğin anlatılma şekli aynı değildir. Bazı makaleleriniz kısa sürerken bazıları oldukça uzun olabilir. Örneğin bir SEO terimini detaylı bir şekilde 600 kelimede anlatabilirken bir SEO analiz aracının kurulumunu ve kullanımını 2000 kelimede anlatabilirsiniz. Yine de arama motorları tarafından uzun içeriklerin nispeten daha fazla listelendiğini söyleyebiliriz. Misafir Blog yazarlığı sürecinizde içerik için bahsettiğim diğer etkenlere özen göstererek, 800 kelime ve üzeri içerikler üretmenizin faydalı olacağına inanıyorum.

Görsel Optimizasyon

İçerik kalitesinden, uzunluğundan ve başlık çekiciliğinden bahsetmişken içerikteki görsellerin öneminden bahsetmeden geçemeyiz. Özellikle SEO analiz araçlarının kurulumundan bahsederken bazen içeriklerimiz oldukça uzayabiliyor. Hal böyleyken ziyaretçiler okumaktan sıkılabilir veya görsel olmadığından dolayı adımları takip ederken takılabilirler. Anlatılan konuyu hem ilgi çekicilik açısından hem de ziyaretçinin iyi bir şekilde anlamasını sağlamak için görsel kullanımı oldukça önemlidir. Görsellerinize açıklamalar ve alt metinler eklemeyi unutmayın. Böylece ziyaretçileriniz ve arama motoru botları, hangi görselin neyi ifade ettiğini kolayca anlayabilirler.

Misafir Blog Yazınızdan Sayfanızdaki Bir Yazıya Yönlendirme

Yönlendirmelerde yapılan en büyük hatalardan biri de ana sayfaya yapılmasıdır. Özellikle bir misafir blog yazısı yazıyorsanız, konuyla ilgili kendi sitenizde paylaştığınız bir yazıya yönlendirme yapmanız oldukça faydalı olacaktır. Bu şekilde içerikler arasında kurduğunuz köprü daha akılda kalmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda anlamlı bir içeriğe yapılan yönlendirme, ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik daha iyi bir adım olacaktır.

Kitleniz ile İletişimi İyi Tutun

Yazdığınız misafir blog yazılarını sosyal medyada paylaşın. Hem sosyal medyadan aldığınız yorumlara hem de sitede paylaşılan içeriğin altına gelen yorumlara kısa sürede faydalı cevaplar verdiğinize emin olun. İçeriklerinizin sonuna okuyucuları yorum yapmaya teşvik edecek bölümler ekleyin. Kendi deneyimlerini paylaşmalarını sağlayacak sorular sorabilirsiniz. Aynı zamanda yorumlarda birinin verdiği fikir veya sorunuyla ilgili bir içerik oluşturabilirsiniz. O kişinin yorumunu yeni içeriğinizin linkiyle yanıtlayabilirsiniz. Hem okuyucuya kendini değerli hissettirecek hem de sorununa çözüm olacak bu durum, kalıcı takipçiler kazanmanızı sağlayabilir. Aldığınız etkileşimi takip ederek kitleniz ile iletişiminize özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Önceki Blog Yazılarını ve Blog Sahibinin Görüşlerini Önemseyin

Blog sahibinin alanından tamamen farklı bir alanda içerik üretmemeye elbette dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak format tercihi, medya büyüklüğü, link sayısı gibi konularda blog sahibine danışmanızda fayda var. Blog için yazı yazarken önceki yazıları gözden geçirmenizde fayda var. Yazdığınız yazı ilgi çekici, özgün olmalı ve tekrara düşmediğinizden emin olmalısınız. Son olarak her şeyin tamamlandığını düşündüğünüzde blog sahibinden bir düzeltme teklifi gelirse, buna kulak vermelisiniz. Unutmayın, küçük değişiklikler büyük farklar yaratabilir. 

Misafir Bloggerlık ve Sponsorluk

Misafir Bloggerlık karşılıklı fayda üzerine yapılabilir ancak bir diğer şekli de sponsorluk hizmetidir. Sponsorlu gönderiler SEO amaçlı misafir bloggerlığından farklıdır ve ücret talep edilir. Elbette sponsorlu gönderilerle de çeşitli SEO avantajları elde ederek içerik pazarlayabilirsiniz ancak arama motoru kurallarına uymanız gerekir. Bağlantılar, organik olmadığının anlaşılması için sponsorlu olarak etiketlenmelidir. Dofollow bağlantıları satın almak ve satmak kurallara aykırı olduğundan dolayı, sponsorlu gönderilerin bağlantı amacıyla kullanılmamasının sebebi budur. Ana amaç içerik pazarlamak ve marka bilinirliği oluşturmaktır. Elbette yine de sponsorlu gönderilerin SEO için faydaları sınırlıdır.

Misafir Bloglama ve SEO

Geliştirdiğiniz SEO stratejileriniz ve çeşitli optimizasyonlarınız, arama motoru sonuç sayfasında daha iyi bir sıralama elde etmenizi sağlar. Misafir blog yazarlığı da dolaylı olarak SEO çalışmalarınızı destekleyecek; trafik, link, bilinirlik ve deneyim kazanmanızı sağlayacaktır. Hem arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde edebilmek hem de potansiyel hedef kitlenizle tanışabilmek için, misafir blog yazarlığı oldukça önemli bir fırsattır.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp