Skip links

SEO Nedir? SEO Fiyatlandırması ve Kriterler

SEO Nedir?

SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak web sayfanızın görünürlüğünü arttırmak için yapılan bir dizi çalışmadır. İyi bir SEO, potansiyel müşterilerin sizi daha kolay bulmasına yardımcı olur. Bu içeriğimde SEO’nun genel tanımından ve fiyatlandırma faktörlerinden bahsedeceğim.

Seo Analizi Hizmetlerimiz SEO Nedir? SEO Fiyatlandırması

Maliyeti ve SEO Fiyatlandırma Faktörleri

Ajansınızın deneyiminden proje büyüklüğüne, bulunduğunuz sektörden hedef pazarınıza kadar değişiklik gösterebilen SEO fiyatlandırması, birçok faktör göz önünde bulundurularak belirlenir. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

Analizler

Kelime araştırması, rakip analizi gibi çalışmalar yapılarak çeşitli ölçümlerden de faydalanılınması gerekir.

İçerik Oluşturma

SEO dostu, kaliteli, orijinal içerik oluşturmak da SEO’nun maliyeti içinde yer alır.

Ajansın Deneyimi ve Konumu

SEO Fiyatlandırmasında ajansınızın bulunduğu konum ve geçmiş deneyimleri oldukça etkilidir. Referanslarına göz atarak geçmiş deneyimleri konusunda bilgi sahibi olabilir ve beklentilerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Site Optimizasyonu

Sitenin doğru yapılandırılması, arama motorları dostu olması, teknik SEO çalışmaları gibi unsurlar da maliyeti etkiler. 

Backlink Çalışmaları

Sitenizde yer alan bir içerikte diğer bir web sitesinin sayfasına yönlendiren bir link bulunuyorsa, bu bağlantıya “backlink” denir. Sayfanıza kaliteli backlinkler alarak SEO performansınızı artırabilirsiniz. Ancak bu çalışmaların maliyetleri değişebilir.

Raporlama ve İzleme

SEO kampanyasının ilerlemesini takip edebilmek ve düzenli bir şekilde raporlamak için kullanılan araçlar ve yazılımların maliyeti de dikkate alınmalıdır.

Aylık ve Saatlik SEO Fiyatlandırması

Aylık => 6000₺-45.000₺ / Ay

Proje Bazlı => 1000₺-200.000₺ / Proje

Sabit Fiyat => 1000₺-200.000₺ / Sözleşme

Saatlik =>300₺-3000₺ / Saat

Sabit SEO Fiyatlandırması

HizmetOrtalama Tutar Aralığı
SEO İçerik Üretimi0.05₺-2₺ Kelime
SEO İçerik Denetimi90₺- 400₺ İçerik Başına
Bağlantı Denetimi1.000₺-2.500₺
Web Sitesi Denetimi (Teknik)1.500₺-10.000₺
Rakip Analizi1.500₺-4.500₺
Strateji Geliştirme3.500₺-7.500₺

İşletme Büyüklüğüne Göre SEO Fiyatlandırması

İş BüyüklüğüSEO Maliyeti
Başlangıç6.000₺-12.500₺
Küçük12.500₺-22.500₺
Orta Ölçekli22.500₺-45.000₺
Büyük45.000₺+

SEO Fiyatlandırmasına Göre Özellikler

Aylık

 • SEO Denetimi
 • Düzenli Aralıklarla Raporlama
 • Marka İçin Uygun Anahtar Kelimeler Araştırma
 • Sayfa İçi ve Sayfa Dışı Optimizasyonlar
 • İçerik Üretimi
 • Strateji Planı
 • Rakip Analizi

Saatlik

 • SEO Denetimi
 • İçerik Üretimi
 • SEO Uygulaması ve Strateji Geliştirme
 • Düzenli Aralıklarla Raporlama

Proje

 • SEO Denetimi
 • Projeye Özel Optimizasyonlar
 • Bağlantı Denetimi ve Startejisi
 • Düzenli Aralıklarla Raporlama

Hangi SEO Fiyatlandırması ve Modeli Tercih Edilmeli?

AYLIK SEO MODELİ

Uzun vadede geniş ve çeşitli analiz imkanıyla markanızı en çok tatmin edecek model, aylık fiyatlandırma modelidir. Aynı zamanda, ajansın deneyiminden en iyi şekilde verim alabileceğiniz, en sağlıklı performans artışını sağlayacak modeldir.

SEO'nun İşletmelere Faydaları Nelerdir?

Trafik Artırmak

SEO ile organik trafiklerini artırarak hem önemli bir maliyet tasarrufu yapabilirler hem de daha üst sıralarda yer almalarına yardımcı olabilirler. Trafiği ölçerken Google Analytics, Search Console gibi analiz araçlarına ek olarak Ahrefs, SEMRush gibi araçlar da kullanılabilir.

Etkili Pazarlama

Yapılan analizlerden sağlanan verilerle doğru hedef kitlesine daha etkili bir şekilde ulaşabilirler.

Rekabet Avantajı

Rakiplerinizden ayrışmanızı sağlayan bir araçtır. SEO ile rakip analizi yaparak ve farklılıklarınızı inceleyerek sektörünüzde üst sıralarda yer alabilirsiniz.

SEO'da Trendler ve Gelişmeler

 • SEO sürekli olarak gelişmekte ve değişime uğramaktadır. İşletmelerin daha iyi bir SEO için takip etmeleri gereken bazı trendler ve gelişmeler şunlardır:
 • Mobil SEO: Cep telefonu kullanımının ve mobil aramaların artmasıyla birlikte, sitelerin mobil uyumlu olması ve hızlı açılması önemli hale geldi.
 • Sesli Arama: Sesli arama teknolojileri giderek gelişiyor ve kullanımı artıyor. Bu da SEO stratejilerinde yeni fırsat ve gereklilikler doğuruyor.
 • Yapay Zeka Destekli SEO Yapay zeka teknolojileri ile SEO analizleri ve optimizasyonu daha akıllı bir hale geliyor.

SEO için Gereken Yatırım Miktarı Nedir?

SEO, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz birçok faktöre göre farklılık göstermektedir. Web sitesi ne kadar geniş kapsamlı olursa gereken yatırım da doğru orantıda artacaktır. Aynı şekilde işletmenin küçüklüğüne göre de alınan hizmet değişecektir. Bu nedenle yapılacak yatırım ajansa, danışmana ve hizmete göre değişken olacaktır.

Hizmet tercih edilirken ilk seçenek olarak düşük SEO fiyatlandırmalarından kaçınılmalıdır. Bu hizmetler arası fiyat farkı, analizin derinliğini, iletişimin kuvvetini ve sonucun berraklığını değiştirir. Ucuz anlaşmalar kötü deneyimlere, daha yüksek paralara ve zaman kaybına sebep olabilir. SEO’nun bir süreç olduğunu unutmamalı ve en sağlıklı iletişimi kurarak istenilen verimi alabilmek için karşılıklı çaba ve etkileşim gerektiğinin bilincinde olunmalıdır.

SEO Hizmeti Veren Firmalar ve Seçim Kriterleri

 • Fiyat

Hizmet fiyatları işletmeler için çoğu zaman belirleyici bir faktördür. Ancak en düşük fiyatlı hizmet her zaman en uygunu değildir.

 • Tecrübe

SEO işi tecrübe ile doğru orantılıdır. Tecrübeli bir SEO uzmanı, işletmenize yüksek kaliteli SEO hizmetini sunabilir.

 • Referanslar

Bir SEO firması seçerken diğer işletmelerin bu firmayla olan deneyimlerini araştırmak önemlidir. Referanslar, işletmenizin doğru bir seçim yapmasına yardımcı olabilir.

 • Raporlama

SEO hizmeti alırken, SEO raporlarının ne sıklıkta ve nasıl sunulacağı da önemlidir. Raporlar, yaptığımız çalışmalarında bize nelerin başarılı olduğunu ve nelerin düzeltilmesi gerektiğini gösterir.

SEO Uzmanından Hemen Destek Alın

SEO, bir stratejik süreçtir. Gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalışırken görünürlüğünüzü arttırmak ve hedef kitlenizi tanıyarak markanızın farkını ortaya koymak için mutlaka bu hizmete ihtiyacınız vardır. Doğru ajans, size uygun hizmet ve sabırla atacağınız her adım sizi diğerlerinden farklı kılacak ve sarsılmaz bir prestije sahip olmanızı sağlayacaktır. Daha fazla bilgi almak için bize ulaşın. Değişime güvenin, değişmeyen tek şey değişimdir.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp