Skip links
web sitesi güvenliği

Web Sitesi Güvenliği Nedir ve Nasıl Sağlanır?

Web Sitesi Güvenliği Nedir?

Web sitesi güvenliği, bir web sitesinin yetkisiz erişim, veri ihlalleri, kötü amaçlı yazılım saldırıları ve diğer siber tehditlerden korunmasını sağlamak için alınan önlemler ve uygulanan teknolojik stratejiler bütünüdür. Web sitesi güvenliği, hem kullanıcıların hem de site sahiplerinin verilerinin ve itibarının korunmasını hedefler. Günümüzde her şey teknolojik, sitelerinizde kullanıcılarınızın verileri mevcut, üstelik web sitenize çok emek verdiniz. Bu durumda işletmenizi ve kullanıcılarınızı korumak için almanız gereken belirli önlemler bulunuyor. Bu içerikte web sitesi güvenliği bileşenlerinden ve almanız gereken önlemlerden bahsedeceğiz. 

Web Sitesi Güvenliği Neden Önemlidir?

Veri Koruma

Web sitelerinde birçok kullanıcının kişisel verileri mevcuttur. Web sitesi güvenliği, kullanıcı verilerini koruyarak gizliliği ve veri bütünlüğünü sağlar. Veri ihlalleri, hem kullanıcılar hem de işletmeler için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kullanıcı Güveni ve İtibar

Güvenli bir web sitesi, kullanıcıların güvenini kazanır ve markanın itibarını korur. Güvenilir web sitelerinde kullanıcıların gezinme ve ürün-hizmet satın alma oranı artar. Güvenlik açıkları ve veri ihlalleri, itibar ve müşteri kaybına yol açabilir.

Yasal Uyumluluk

Birçok ülke ve bölge, veri koruma ve gizlilikle ilgili yasal düzenlemelere sahiptir. Web sitenizde güvenliğin sağlanmaması, yasal yaptırımlar ve ağır cezalar ile karşılaşmanıza neden olabilir.

İş Sürekliliği

Güvenlik ihlalleri, web sitesinin çalışamaz hale gelmesine neden olabilir. Bu durum düzeltilmediği takdirde uzun vadeli sorunlara sebep olarak görünürlüğünüzü ve sıralamanızı olumsuz etkileyecektir. Bu da iş kaybına, gelir kaybına ve müşteri memnuniyetsizliğine yol açabilir.

SEO Performansı

Google ve diğer arama motorları, güvenli sitelere öncelik verir. Güvenlik sorunları, arama motoru sıralamalarında düşüşe veya Google tarafından çeşitli yaptırımlar uygulanmasına sebep olabilir.

Kötü Amaçlı Yazılım ve Spam Koruması

Güvenlik önlemleri, sitenizin kötü amaçlı yazılım ve spam saldırılarına karşı korunmasına yardımcı olur. Bu tür saldırılar, kullanıcıların bilgisayarlarına zarar verebilir ve sitenizin kara listeye alınmasına neden olabilir.

Web sitesi güvenliği sağlanmadığı takdirde sitenizin arama motoru ve kullanıcılar tarafından itibar kaybı yaşayacağı açıktır. Web sitesi güvenliği, dönüşümün ve sonuç sayfası sıralamalarının düşmesinden çeşitli ceza ve yaptırımlara kadar uzayabilecek bir konudur. Web sitenizin itibarını korumak ve kullanıcılarınızın kişisel verilerini güvenceye almak için güçlü bir güvenlik stratejisi uygulamanız gerekmektedir. 

Web-sitesi-güvenliği

Web Sitesi Güvenliğinin Bileşenleri

SSL/TLS Sertifikaları:

Bu sertifikalar, veri iletimini şifreleyerek, kullanıcıların tarayıcıları ile web sunucusu arasında şifrelenen, güvenli bir bağlantı sağlar. Bu sebeple her web sitesi, kullanıcıların kişisel bilgilerini güvenceye alabilmek için SSL sertifikası kullanmalıdır. Tarayıcı adres çubuğunda yer alan “https://” protokolü, bir web sitesinin SSL sertifikası ile güvenli bağlantı sağladığını gösterir.

Güvenlik Duvarları (Web Application Firewalls – WAF):

Web Application Firewall (WAF), web uygulamalarına yönelik gelen trafiği izleyen, filtreleyen ve gerektiğinde engelleyen bir güvenlik önlemidir. WAF, kötü amaçlı trafik ve tehditlere karşı bir bariyer oluşturarak sitenizin güvenliğini sağlar. Web sitesi sahiplerine özelleştirilebilir güvenlik kuralları ekleme şansı sunar. Gerçek zamanlı izleme ile trafiği ve gelen tehditleri izleyebilmenizi sağlar. Web saldırılarını tespit etme ve önleme özellikleri mevcuttur. 

Güvenli Kodlama Uygulamaları:

Güvenli kodlama uygulamaları, güvenlik açıklarını en aza indirmek için güvenli yazılım geliştirme teknikleridir. Bir yazılımın, en baştan güvenli olacak şekilde tasarlanmasını sağlarlar. Kodlar düzenli olarak incelenir ve güvenlik açıkları için testler yapılır. Güvenlik kütüphaneleri ve çerçeveler kullanılarak bilinen güvenlik sorunlarının önüne geçilir.

Güncellemeler ve Yama Yönetimi:

Web sitesi yazılımı, eklentiler ve sunucu yazılımlarının düzenli olarak güncellenmesi ve güvenlik yamalarının uygulanması, güvenlik açığını kapatarak web sitesi güvenliğini sağlamak için oldukça önemlidir. Güncellemeler sayesinde yazılımda keşfedilen yeni güvenlik açıkları giderilir. 

Kullanıcı Doğrulama ve Yetkilendirme:

Güçlü şifre politikaları, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ve yetkilendirme kontrolleri kullanarak kullanıcı hesaplarının güvenliğini sağlama uygulamalarıdır. Yalnızca yetkili kullanıcıların belirli kaynaklara erişmesine izin verilmesi, kullanıcı hesaplarının güvenliğini artırır. Tahmin edilmesi zor şifreler oluşturulması, çift faktörlü kimlik doğrulamaları, kullanıcı rollerine göre yetkilendirme bu alanda yapılan geliştirmelerdendir.

Veri Yedekleme:

Veri yedekleme, web sitesinin ve kullanıcı verilerinin düzenli olarak kopyalanması ve güvenli bir şekilde saklanmasını içerir. Bu yedekleme, veri kaybı durumunda sitenin hızlıca geri yüklenmesini sağlayarak zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Aynı zamanda kullanıcının güveninin sarsılmaması sağlanır. Veri yedeklemeleri otomatik olarak belli aralıklarla yapılmalıdır ve yedeklerin gerektiğinde geri yüklenebilir olup olmadığını düzenli olarak test etmek gerekir.

Kötü Amaçlı Yazılım Taraması:

Sitenin düzenli olarak kötü amaçlı yazılım taramasından geçirilmesi gerekir. Böylece olası tehditler ve zararlı kodlar tespit edilir. Bu taramalar sayesinde site temiz kalarak kullanıcı ve işletmenin güvenliğinin korunmasını sağlar. Tespit edilen kötü yazılım raporlanmalı ve güvenli bir biçimde engellenmelidir.

Güvenlik İzleme ve Denetleme:

Güvenlik olaylarını izlemek ve analiz etmek için güvenlik bilgisi ve olay yönetimi (SIEM) araçları kullanılmalıdır.  Web sitesinin sürekli olarak güvenlik olayları açısından kontrol edilmesi ve tehdit tespiti yapılması önemlidir. Düzenli güvenlik denetimleri, testler ve analizler gerçekleştirilmelidir. Böylece müdahale gecikmez ve web sitenizin güvenlik sorunu ortadan kalkar.  

Dosya ve Klasör İzinleri

Güvenlik açığına sebep olabilen bir diğer durum, Hosting hesabınızda barındırılan dosya ve klasörleriniz üzerindeki izinlerdir. Dosya ve klasörlerinizdeki izinleri kontrol etmenizde ve gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmenizde fayda vardır.

Sonuç

Web siteniz, markanızın dijital dünyadaki yansımasıdır. Görünürlüğünüzü artırarak kullanıcılar ile aranızda bir güven köprüsü kurmanızı kolaylaştırır. Potansiyel tehditler, siber saldırılar ise bu köprünün zarar görmesini sağlar. Çeşitli optimizasyonlar uygulayarak ve gerçek zamanlı olarak sitenizi takip ederek web sitenizin güvenliğini sağladığınıza emin olmanızda fayda var.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp