Skip links
Web-tasariminda-iyi-bir-ilk-izlenim-ui-ux

Web Tasarımında İyi Bir İlk İzlenim Yaratmanın 10 Yolu

Web Tasarımında İyi Bir İlk İzlenim Önemi

Bir iş görüşmesine gittiğinizde ya da yeni bir insanla tanıştığınızda aklınızda oluşan ve sizin de oluşturduğunuz ilk izlenim oldukça önemlidir. Bir insanın size uygun olup olmadığını, onu daha derinden tanımak isteyip istemediğinize karar vermenizi sağlayan ilk izlenimdir. 

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, fiziksel işletmelerin dijital dünyadaki yansımaları olan web sitelerinde de ilk izlenimin önemi yüksektir. Ziyaretçi, sitenin ihtiyacını karşılayıp karşılayamayacağı, siteyi daha derin incelemesine gerek olup olmadığı gibi birçok kararı bu ilk izlenim sırasında alır. 

Web tasarımında ilk izlenimin yadsınamaz öneminden dolayı, ziyaretçilere kısa sürede web sitenizin güvenilir, ilgi çekici ve kullanıcı dostu olduğunu göstermeniz gerekir. Bu içerikte web tasarımında iyi bir ilk izlenim yaratmanızın 10 yolunu sizlerle paylaşacağım.

web-tasariminda-iyi-bir-ilk-izlenim-web-tasariminda-ilk-izlenim-önemi

Web Sitenizin İlk İzlenimini İlk 5 Saniyede Nasıl İyileştirirsiniz?

İlk birkaç saniyede, ziyaretçinin zihninde sitenizin hız ve kullanıcı odaklılık açısından kısa bir değerlendirmesi oluşur. Bu değerlendirmenin olumlu olmasını sağlayarak, kullanıcıya sitenizde gezinme motivasyonu aşılamak sizin elinizdedir. İşte iyi bir ilk izlenim için yapmanız gerekenler:

Hızlı Yüklenme Süresi

Google sıralamalarında ne kadar iyi pozisyon elde ederseniz edin, site hızınız yavaşsa ziyaretçiler siteyi terk eder. Hemen çıkma oranınız artar ve bu durum sıralamalarınızı da etkiler.  

Kullanıcı birkaç saniye içerisinde sitenizin yararlı olup olmadığını tarayacaktır. Site hızınız yavaş olursa, kendinizi kanıtlamak için çok daha az vaktiniz kalır. Sayfa içi SEO çalışmalarınız ne kadar kuvvetli olursa olsun, hızlı yüklenmeyen bir sayfa sonucu kullanıcı sitenizi terk ettiğinde hepsi önemsiz olacaktır. Bu nedenle iyi bir ilk izlenimin temeli, hızlı bir sayfadır.

Daha iyi bir sayfa hızı için Google’ın ücretsiz olarak sunduğu PageSpeed Insights’ı kullanabilirsiniz. Görsellerinizi sıkıştırabilir, gereksiz kodları kaldırabilir ve önbellekleme tekniklerini kullanabilirsiniz. Böylece hızlı bir sayfa ile iyi bir ilk izlenim yaratmanın ilk adımını atmış olursunuz.

Dikkat Çekici Başlık, Açıklama ve İçerik

Kullanıcı daha arama motoru sonuç sayfasında (SERP) gezinirken, arama sonucuna göre karşılaştığı bir başlık ve altında yer alan açıklama ilgisini çekebilir. Yani ziyaretçiyi etkileme serüveniniz SERP ile başlar. İpuçları içeren ilgi çekici bir başlık ya da bir kullanım kılavuzu, ziyaretçiyi sayfanıza yönlendirebilir. 

Ziyaretçi sayfanıza girdiği andan itibaren ilk izlenim süreci devam eder ve sayfa düzeniniz içerisinde, yan sütunlarda ya da en altta yer alan diğer içerikleri incelemeye başlar. İlgi çekici başlıkların ardına gizlenmiş tekrarlanan veya kopya içerikler, ziyaretçinin deneyimini olumsuz etkileyecektir. Anahtar kelimelerin yer aldığı etkileyici bir başlık ve açıklama, kaliteli içeriğinizin olmazsa olmazlarıdır. 

Ek olarak içeriği desteklemek için kullandığınız görsel, grafik gibi medya unsurları da iyi bir ilk izlenim yaratma konusunda önemlidir. Unutmayın, bazen bir görsel, bin kelimeden iyidir.

web-tasariminda-iyi-bir-ilk-izlenim-icerik-baslik-aciklama

Kullanıcı Odaklı Profesyonel Web Tasarım ve SEO Dostu Arayüz

Kullanıcı deneyimi tasarımı, web sitesinin kullanıcı odaklı olmasını sağlar. Renk uyumu, görsel hiyerarşi, buton yerleştirme, link yönlendirme, sayfa düzeni, SSS ve daha birçok alan tamamen hedef kitlenize göre tasarlanır. Web tasarımında ilk izlenim için kullanıcı odaklı tasarım oldukça önemlidir. 

Profesyonel web tasarım, SEO çalışmalarınızı destekleyerek iyi sıralamalar elde etmenizi sağlarken, kullanıcılarınız için de birçok kolaylık sunar. Kolay navigasyon ve iyi tasarlanmış bir arayüzü, web sitenizin kalitesi için şarttır.

Birkaç unsuruyla “Profesyonel Web Tasarım”:
  1. Güvenilirlik
  2. İletişim Kolaylığı
  3. Hedef Kitleye ve Markaya Uygun Özelleştirilebilirlik
  4. Kullanıcı Deneyimi (UX)
  5. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  6. Mobil Uyumluluk
  7. Erişilebilirlik
  8. Hız ve Performans
  9. Rekabet Üstünlüğü
  10. Navigasyon Kolaylığı

Beyaz Alan Kullanımına Dikkat

Web sayfalarında beyaz alanları etkin bir şekilde kullanmak, içeriklerin vurgusunu artırır. Görsellerle zenginleştirmek istediğiniz içerikleri bazen görsellerin gölgesinde bırakabilirsiniz. Bu durumun sitenize ilk defa giren bir kullanıcıda yaratacağı ilk izlenim olumsuz olacaktır. Bu noktada beyaz alan kullanımının önemini vurgulamak faydalı olacaktır. Beyaz alan, sayfanızda profesyonel bir görünüm sunarak bir boşluktan daha fazlasını elde etmenizi sağlar.

Duyarlı ve Mobil Dostu Tasarım

Daha detaylı bilgilendirme için “Mobil Öncelikli, Uyarlanabilir ve Duyarlı Tasarım” içeriğine göz atabilirsiniz.

Doğru bir web tasarımı, arama motorları tarafından sitenin daha iyi indekslenmesini ve sıralama algoritmasında daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Yani iyi bir tasarım ile, hem kullanıcı hem de arama motoru botu için iyi bir ilk izlenim yaratmış olursunuz.

• Mobil cihazların kullanımının artmasıyla, arama motorları da mobil uyumlu siteleri tercih etmektedir.

• Uyarlanabilir ve Duyarlı tasarımlarda içerikte neyin yüklenip yüklenmeyeceği konusu SEO açısından oldukça önemlidir. Hızlı yükleme süresi kullanıcının ilgisini dinç tutar.

web-tasariminda-iyi-bir-ilk-izlenim-mobil-dostu-tasarim

Etkili Bir İletişim Sayfası

Web tasarımında iyi bir ilk izlenim yaratmak isteyen, profesyonel bir web sitesi etkili bir iletişim sayfasına sahip olmalıdır. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına uygun olarak iletişim kurabilecekleri, teklifler alabilecekleri ve görüşmeler ayarlayabilecekleri bir web sitesiyle etkileşime geçmek isterler. Size ulaşmak için çok çaba sarf etmeleri, ilk izlenimlerini olumsuz etkileyecektir. 

İletişim bilgilerinizi, sosyal medya hesaplarınızı randevu ve teklif butonlarınızı kullanıcının kolayca bulabileceği yerlere iyi bir tasarımla eklemeniz, olumlu bir kullanıcı deneyimi elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda kullanıcılarınızla ilişkilerinizi geliştirmek ve onları dinlediğinizi göstermek için bir geri bildirimleri önemsemenizde fayda vardır.

Müşteri Yorumları ve Referanslar

Ziyaretçiniz, müşteri yorumları ve referanslar bölümünden istediği verimi alırsa ve tatmin olursa, potansiyel bir müşteri haline gelir. Bu nedenle geçmiş deneyimlerinizi ve projelerinizi profesyonel bir şekilde yansıttığınız açıklayıcı referans bölümleri oluşturmanız faydalıdır. Bu referans bölümlerine şirket adı, verdiğiniz hizmet ve hizmet sonrası işletmenin sizin için yorumunu eklemeniz, potansiyel müşteriniz açısından oldukça iyi bir ilk izlenim yaratmanızı sağlayacaktır. 

Müşteri yorumları ve referanslar bölümü, ziyaretçilerinize hizmetlerinizi birinci ağızdan yorumlayan insanların düşüncelerini ulaştırdığından dolayı gerçek müşteri deneyimi sunmanızı sağlar. Bu durum hem ziyaretçinin güvenini kazanarak ilk izleniminizi olumlu etkiler hem de beraber bir projeye başlamak ya da sizden bir ürün temin etmek konusunda motivasyonunu artırır.

musteri-yorumları-referanslar

Düzenli Bir Ürün-Hizmet ve İlgili Blog Sayfası

Web tasarımında iyi bir ilk izlenim için, ziyaretçinin web sitenize geliş amacı ne ise, bu ihtiyacını karşılamak için hazır olmanızda fayda var. Ziyaretçi sayfanıza ürün veya hizmetiniz için gelmiş olabilir ya da bilgilendirici bir blog yazısı ilgisini çekmiş olabilir. Her iki ihtimal için de düzenli ve optimize edilmiş sayfalara ihtiyacınız vardır.

Ürün veya Hizmet Sayfası

Görsellerle desteklenen, anlaşılır ve sade açıklamalar içeren profesyonel tasarıma sahip bir ürün-hizmet sayfası, kullanıcı deneyimini olumlu etkileyecektir. Ürün ve hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olan ziyaretçi, satın alma konusunda motive olacaktır. 

Aynı zamanda web sitesi tasarımı içerisinde “arama” özelliği, kullanıcının ihtiyacını kolayca bulması için önemli bir faktördür. Ürün ve hizmetlerinize kolay ulaşım sağlanabilmesi için kolay kullanıma sahip bir arama çubuğu kullanmanızda fayda vardır. 

Blog İçeriği

Blog yazılarınızın görsel olarak uyumlu bir tasarıma sahip olması, etkili başlık ve açıklamalara yer vermesi, kaliteli içerikler içermesi kadar önemli olan bir diğer nokta ise sektör ile alakalı olmasıdır. Sadece viral olması ve sıralamalarda yükselmesi için birbirinden tamamen bağımsız içerikler yazmayın. Sektörünüzle ilgili ve bilgilendirici içeriklere yer verin.

Blog yazılarınız, web sitenizin güncel kalmasını sağlar. Aktif olarak ipuçları, öneriler, kullanım kılavuzları paylaşmanız faydalı olacaktır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarımında iyi bir ilk izlenim için, sitenin kullanıcının tüm ihtiyaçlarına hitap etmesi gerekir. Sitenizde gezinirken kullanıcının aklına takılan bir soru, sitenizi terk etmesine sebep olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için, hedef kitlenizin aklına takılabilecek olan her soruyu cevapladığınız bir “Sıkça Sorulan Sorular (SSS)” bölümü oluşturun. 

Bu sayfalarda sorular için kısa ancak açıklayıcı bilgiler yer alması gerekir. Böylece kullanıcıya kolay bir gezinim sunarken hızlı bir şekilde sonuca ulaşılmasını sağlayabilirler.

Ziyaretçinin İhtiyacına Hitap Eden Sütun İçerikler

Web tasarımında iyi bir ilk izlenim için, sitenin kullanıcının tüm ihtiyaçlarına hitap etmesi gerekir. Sitenizde gezinirken kullanıcının aklına takılan bir soru, sitenizi terk etmesine sebep olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için, hedef kitlenizin aklına takılabilecek olan her soruyu cevapladığınız bir “Sıkça Sorulan Sorular (SSS)” bölümü oluşturun. 

Bu sayfalarda sorular için kısa ancak açıklayıcı bilgiler yer alması gerekir. Böylece kullanıcıya kolay bir gezinim sunarken hızlı bir şekilde sonuca ulaşılmasını sağlayabilirler.

Web Tasarımında İyi Bir İlk İzlenim Oluşturmak

Tüm bu önerileri doğru bir şekilde uyguladıktan sonra web tasarımında iyi bir ilk izlenim oluşturmanız mümkün olacaktır. Böylece hedef kitlenizi memnun etmenize ek olarak potansiyel müşterilerinize de ulaşmanız kolaylaşacaktır. Aynı zamanda arama motoru botları tarafından sayfalarınız daha anlaşılır olacak ve sıralamalarda daha olumlu sonuç elde etmeniz mümkün olacaktır. Yani web tasarımında iyi bir ilk izlenim yaratmak, sizi birçok alanda birkaç adım ileri taşıyacak oldukça etkili bir geliştirme çalışmasıdır.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp