Skip links
dead link

Dead Click (Geçersiz Tıklama) Nedir?

Dead Click Nedir?

Kullanıcılar web siteniz ya da uygulamanızda gezerken ihtiyaçlarını karşılamak ve sorularına cevap aramak isterler. Bu durumda bazı yönlendirmelere, bağlantılara ve butonlara yönelirler. Bu yönlendirmelerin doğru çalışması kullanıcı deneyiminiz için oldukça önemlidir çünkü bir yere yönlendirmeyen bağlantılar “dead click” ya da “false click” sorununa yol açar. Kullanıcılar amacına ulaşamadığından sayfanızdan çıkarken, göz ardı edilen sayfa optimizasyonu kötü bir deneyime yol açar.

dead click sorunu

Dead Click ve Rage Click Arasındaki Farklar

Rage click: Olumsuz bir deneyime sebep olarak kullanıcıların istediklerine ulaşmak için sürekli tıklama işlemi yapmasını sağlar.Dead Click: Tıklamalar etkisizdir, bir yönlendirme olmaz.Rage Click ve Dead Click farkından bahsederek rage click’i detaylı olarak anlattığım içeriğe “Rage Click Nedir?” Bağlantısından ulaşabilirsiniz.
dead click

Dead Click Neden Meydana Gelir?

Bozuk Linkler: Web sitesinde yer alan linklerin güncel olarak kontrollerini yapmanız gerekir. Search Console, Google Analytics gibi birçok analiz aracı üzerinden çalışırlığını kontrol edebileceğiniz linklerin doğru yönlendirmeler yapması oldukça önemlidir. Bozuk bağlantılar kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyerek 404 hatasına sebep olurlar.

Sayfa Hızı: Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda sayfa hızı en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Kullanıcılar, geç yüklenen sayfalarda gezinirken vakit kaybı olduğunu düşünerek ve tatmin olmadan sayfayı terk edebilirler. Aynı zamanda geç yüklenen sayfalarda yapılan art arda tıklamalar rage click’e yol açabilir.

Kullanıcı Arayüzü: Kullanıcı deneyimlerini doğrudan etkileyebilen kullanıcı arayüzü, anlaşılır ve sade olmalı. Bağlantılar ve butonlar kullanıcıların rahat erişebileceği yerlerde iyi konumlandırılmalıdır. Aksi halde bulmaları zor olabilir ve sitenizde geçirilen vakit verimsiz olur.

Yanıltıcı İşlev: Bir bağlantının ya da butonun mutlaka amacına uygun bir yönlendirme yaptığına emin olun. Yanlış yönlendirilen kullanıcı amacına ulaşamayarak siteden ayrılabilir ve bu da kullanıcı deneyimini kötüleştirir.

Tüm bu iyileştirmelerden sonra da web sitenizin ve uygulamanızın teknik altyapısına güncel iyileştirmelerde bulunun. Kullanıcıların sayfanızda bulmayı hedeflediği şeyi bularak ayrılması önemlidir çünkü dead clickler organik trafiğinizi olumsuz etkileyecektir.

Dead Clickleri Nasıl Görüntüleyebiliriz?

FullStory

FullStory, kullanıcıların karşılaştığı dead clickleri oturum kaydına alarak daha sonra analiz edilmek üzere izlenmesini sağlar. Böylece bu ölü tıklamalardan önce ve sonra kullanıcılarınızın davranış profillerini görebilirsiniz. FullStory ile yavaş sayfalar, komut ve cihaz hataları gibi birçok problemin farkına vararak iyileştirmelere başlayabilirsiniz.

FullStory’de bulabilecekleriniz:

  • Dead clickler
  • Tıklama haritaları
  • Etkileşim Isı Haritaları
  • Sayfa Kaydırma haritaları
  • İstediğiniz bir öğeye etkileşim veren kullanıcıların detayları
  • Diğer analiz araçlarından ölü tıklamaları nasıl inceleyeceğinizi bilmek istiyorsanız rage clickleri detaylı olarak anlattığım ve analiz araçlarından bazılarını eksileri ve artılarıyla yazdığım içeriğe göz atabilirsiniz.

Ölü tıklamaların altında birçok teknik problem yatabilir. Kullanıcı deneyimlerini oldukça etkileyen faktörlerden dolduklarından dolayı, linklerinizi güncel tutup sayfa hızınızı optimize etmenizde fayda var. Kullanıcıların sayfanızı veya uygulamanızı tercih etmesi sizin için bir başarıdır ancak orada kaliteli vakit geçirmesi ve istediği hizmete ulaşması da bir sonraki önemli adımdır. Kullanıcıları web siteniz için teşvik ettikten sonra, onlara en iyi kullanıcı deneyimini sunduğunuza emin olun. Bu alanlardaki eksikleriniz rakiplerinizin önünüze geçmesini sağlayacaktır. Müşteri iletişiminizi iyi tutun. Geri bildirimleri önemseyin ve sayfanızı dead clicklerden arındırmak için optimize etmeyi unutmayın.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp