Skip links
Domain yaşı ve SEO

Domain Yaşı ve Hosting’in SEO’ya Etkisi Nedir?

Eski bir domain genellikle daha fazla güvenilirlik ve otoriteye sahiptir. Bu, arama motorları tarafından da göz önünde bulundurulur ve sıralamaya olumlu etkileri olur. Yeni bir domain, bir geçmişe sahip olmadığı için arama motorları tarafından daha az güvenilir olarak algılanabilir. Ancak domain yaşının olumlu etkisi olsa da, başarının tek faktörü değildir. Böylece iyi bir SEO ajansından alacağınız sağlam bir SEO stratejisi ile yeni domain dezavantajı aşılabilir. Hosting süresi için de aynı şeyi söylemek mümkündür. Hosting süresi, web sitesinin ne kadar uzun suredir aktif olduğunu gösterir. Bu sürenin uzunluğu, web sitesinin istikrarlı bir şekilde varlığını koruduğunu gösterdiğinden güvenilir bir imaj çizilir. Hosting süresinin SEO üzerinde içerik, anahtar kelime gibi doğrudan belirleyici bir etkisi olmasa da web sitesinin güvenilirliği ve varlığı hakkında bilgi verdiğinden önemlidir. 

Domain Yaşı Nedir?

Domain yaşı, bir internet alan adının satın alındıktan sonra ne kadar süredir kayıtlı olduğunu gösterir. Yani, bir web sitesinin alan adının kayıt tarihinden günümüze kadar geçen süre domain yaşı olarak adlandırılır. Domain yaşı, web sitesinin internet üzerindeki varlığının ne kadar eski olduğunu gösterdiğinden arama motorları ve kullanıcılar açısından güvenilirlik ölçütlerindendir. Genel olarak bilinen 5 yıl ve üzeri sürelerde varlığını sürdüren domainlerin daha yeni olanlara göre arama motoru sıralamalarında daha üstlerde olduğudur ancak elbette bu sıralamalar için tek etken eski bir domain değildir. Web sitesinin performansı birçok SEO faktörünün optimizasyonuyla geliştirilir. Basit bir örnek vermek gerekirse, internetten alışveriş yaparken site güvenilirliğini ölçmek için kaç senedir varlık gösterdiğine bakarız. Yeni siteler konusunda daha tedbirli olurken, uzun süredir kurulu olanlara güvenimiz daha çoktur.

Domain Yaşı Ne Kadar Etkili?

Tıpkı yukarıdaki örnekte bizim şahsi seçeneklerimizde eskiden var olana meyilli olmamız gibi, Google da benzeri bir politika izler. Domain yaşı konusunda eski sitelere öncelik verir. Bu durum yeni domain sahiplerini üzmeden, yaşa ek olarak içerik kalitesinin, domain adının ve daha birçok unsurun da etkili olduğunu yeniden hatırlatmakta fayda var. Otoritesi güçlü sitelerin yanında yeni bir sitenin yükselmesi zordur ancak imkansız değildir. Doğru SEO stratejilerini yürüterek optimizasyonlarınızı buna göre yaparsanız kısa vadede olmasa da sonuç almanız kaçınılmazdır. Aşağıdaki görselde Google sözcüsü, SEO gurusu olarak nitelenen John Mueller’ın yanıtından da anlaşılacağı üzere, domain yaşı tek başına bir şey ifade etmez. Oluşturduğunuz imaj ve devamlılığını sürdürdüğünüz optimizasyonlar, SEO çalışmalarınızı başarıya taşıyan en önemli faktördür. 

domain yaşı

Domain Kayıt Süresi Kaç Olmalı?

Domain kayıt sürelerinin SEO için önemli olduğunu söylemekte fayda var. Çoğu insan yeni projelerini hayata geçirirken domainini 1 senelik alıyor. Bu Google tarafından da normal olarak karşılanır. Projenin devamında oluşabilecek aksaklıkları hesaba katarak alınan 1 senelik domain olağan olsa da, herkesin tercihi bu yönde olduğundan dolayı pek fark yaratacağını söyleyemeyiz. Kiralayacağınız domaini 3-5 senelik veya daha uzun kayıt ederseniz, Google sizin projenizin devamlılığına güvenir ve üst sıralarda olma imkanınız artabilir. Bir sayı vermek gerekirse, minimum 3 yıllık alınan domain, arama motoruna sizin en az 3 yıl piyasada bulunacağınızı ifade edeceğinden, etkili olma imkanı artar.

Alan Adı Niteliği

Alan adını oluşturan anahtar kelime, doğrudan sektörünüze ve işinize uygun olmalıdır. Türkçe harf kullanılmamalıdır. Alan adı niteliğinden bahsedilirken bu uygunluk, alan adı uzunluğu ve uzantısı göz önünde bulundurulur. Alan adınızın ne çok uzun ne de çok kısa olması, tam olarak ifade etmesi gerekeni göstermesi, arama motorlarının da tercihidir. Aynı zamanda alan adı kalıcı olmalıdır. Örneğin 5 seneden fazla kayıt süresine sahip bir alan adınız var. 5 sene sonrasında yüksek otoriteye sahip olmanıza rağmen yeni bir projeye yönelmek istediniz ve aynı alan adı üzerinden devam etmeye çalışıyorsunuz. Bu durum hanenize eksi puan olarak yazılacaktır. Alan adının kalıcı olması en temel özelliklerinden biridir ve alırken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Alan Adı Uzantısı

Doğru alan adı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerden biri, doğru alan adı uzantısı tercih etmektir. Alan adı uzantınızın com veya com.tr olması, hem arama motorları hem de kullanıcı açısından önemlidir.  Uzantıların hiçbirinin birbirine üstünlüğü yoktur fakat “.com” ve “.com.tr” uzantısı profesyonel bir izlenim bırakmasının yanı sıra güvenilir ve akılda kalıcıdır. Bazı alan adı uzantıları ve özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

• com ve com.tr (ticari amaçlı)
• .org (kâr amacı gütmeyen organizasyonlar için)
• .net (internet hizmetleri için)
• .info (bilgi kaynağı için)
• .biz (işletmeler için)
• .edu (eğitim kurumları için)
• .gov (hükümet kurumları için)
• .io (teknoloji ve yazılım şirketleri için)
• .co (ticari amaçlı, genellikle yeni girişimler için)
• .me (kişisel web siteleri için)

alan adı uzantısı - domain yaşı

Hostingin SEO'ya Etkisi

Hosting Nedir?

Hosting’in SEO’ya etkisini konuşmadan önce, Hosting’in ne olduğunu hatırlatalım. Web sitenizde yer alan dosyaların depolanması adına 7/24 hizmet veren bir sunucuya ihtiyaç duyarsınız. Bu sisteme “hosting” denir. Hosting, web sitelerinin kesintisiz hizmet vermesini sağlar. İnternet sitelerinin her birini disk üzerinde barınan birer dosya gibi düşünmeniz isabetli olacaktır. Dosya, devamlı açık ve erişilebilir olduğu depolama aygıtının üzerinde olmalıdır. Bu depolama aygıtı server olarak bilinir. Serverlar, kullanıcılar için günün her saati internet sitesini erişebilir kılarlar.  Hosting hizmeti bu sunucular ile dosyaların barındırma, dağıtılma ve depolanma hizmetine verilen genel isimdir. 

Hosting ve SEO

Hosting, site trafiğini ve dönüşümü etkilediğinden, Hosting seçimi SEO açısından oldukça önemlidir.  Sitenizin kesintisiz hizmet verebilmesi için hızlı ve etkili teknik destek veren bir firmayla anlaşmış olmanız size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda Hosting firmanızın, web sitenizin güvenliğini tehdit eden saldırıları yüksek oranda filtrelemeye imkân tanıyan saldırı önleme sistemlerine sahip olduğuna emin olarak güvenliğinizi güvence altına alın. Net olmamakla birlikte, domain kayıt süresinde olduğu gibi hosting hizmetinde de bir yeni- eski ölçütü mevcuttur. 3 Yıldan az olacak şekilde kiralanan hosting hizmetinin Google gözünde geçici olduğu ve buna bağlı olarak SEO çalışmalarına olumsuz etkisi olduğu düşünülmektedir.

Domain Yaşı ve Hosting'in SEO Üzerinde Etkisi

Eski bir domain, daha fazla güvenilirlik ve otorite ile ilişkilendirilerek arama motorlarında avantaj sağlayabileceği düşünülse de yeni domainler de uzun vadede iyi bir SEO stratejisi ile otorite sahibi olabilirler. Kesin ve tek bir ölçüt olmasa da domain yaşı, web sitesinin geçmişini ve güvenirliğini değerlendirme konusunda yardımcı bir unsurdur. Tıpkı domain yaşında olacağı gibi, hosting hizmeti de web sitesinin istikrarı ve güvenilirliği konusunda fikir edinilmesine yardımcı olacağından, uzun vadeli planlar daha çok tercih edilir. Tıpkı domain yaşında olduğu üzere, hosting süresi de tek başına SEO faktörü değildir ve diğer faktörlerle değerlendirilmesi sağlıklı olacaktır. Özetle domain yaşı ve hosting süresi SEO’ya katkı sağlayabilen ancak kaliteli içerik, backlink, teknik optimizasyonlar ve daha birçok SEO faktörüyle değerlendirilmesi gereken unsurlardandır.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp