Skip links

Google Cezalarının Nedenleri ve Çözümleri

Google Cezalarının Nedenleri ve Çözümleri

Google, kullanıcılar için en yararlı içeriği sunmayı hedefler. Aynı zamanda site sahiplerinin de daha dikkatli ve belirli kurallar çerçevesinde stratejilerini uygulamalarını sağlar. Google’da yer alabilmek için web sitelerinin belirli standartlara ulaşmış olması gerekmektedir. Bu standartları karşılamayan siteler Google tarafından daha geri planda tutulurlar. Gereken her şeyi yapmış olmanıza rağmen hak ettiğiniz trafiği almıyorsanız, Google size bir uyarı veriyor olabilir. Google, web site sahiplerini, caydırıcı ceza ve uyarılar ile site kalitelerini korumak konusunda teşvik eder. Tekrarlayan durumlarda bu ceza ve uyarılar sonucunda daha büyük yaptırımlar meydana gelir. Gelin bu cezalara ve nasıl kaldırılabileceğine göz atarak istediğiniz trafiği nasıl sağlayabileceğinizi inceleyelim. 

Sandbox Cezası

Google Sandbox Nedir? İçeriğinde daha detaylı bir şekilde bahsettiğim Sandbox, Google tarafından verilen bir filtreleme cezasıdır. Sitenizin Sandbox’a düşmesi sonucunda index kaybı ve aramalarda gerileme görülebilir. Son aşamada “deindex” ile Google sitenizi tamamen görmezden gelebilir. Sanbox’a düşmek çok hızlı olabilir ancak çıkmak da bir o kadar zordur çünkü Google’ın uyguladığı en ağır yaptırımlardan biridir. Bu cezanın amacı, sitenin organik trafik dışında olağan akışı bozan bir hızla yükselişini engellemektir.

Sanbox’a Düşme Sebepleri

Özellikle yeni açılmış web sitelerinin belirli hatalarla Sandbox’a düşmesi olasıdır. Aşağıda, bir sitenin Sandbox’a düşme sebeplerinden birkaçı yer alıyor.
• Aşırı ve alakasız anahtar kelime kullanımı
• Sitenizle ilgili olmayan ve çok sayıda backlink
• Kopya ve tekrarlanan içerik
Aynı şekilde bu cezadan kurtulmak için de site içi SEO hatalarının ortadan kaldırılması gerekir. Site hızı, içerik, link listesi, açıklama ve başlıklar gibi birçok faktörün kontrol edilmesinde fayda vardır.

Google Bomb Cezası

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan anahtar kelimelerin sıralamada düşüş göstermesiyle oluşur. Gerileme olan kelimeler üzerinden alınan dış linkler, Google Bomb cezasına sebep olur. Ücretli veya ücretsiz doğal olmayan yollardan backlink alımı da sebepler arasındadır. Düşüş yaşanan anahtar kelimeler üzerinden link alımını azaltarak, kalitesiz linklerin silinmesi önerilir. Buna ek olarak dahili (site içi) linklerinizde de aynı kelimeleri sık sık kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Kısaca bu cezadan kurtulmak için yapılması gerekenleri sıralayacağım.
• Linklerinizi kontrol edin. Kalitesiz linklerden arının.
• Sıralama kaybeden sayfalarınızda etkileşimi artırmak için reklam verin.
• Anahtar kelimelerinizi güncelleyin ve tekrarlardan kaçının.
• Site içi linklerinizi kontrol edin.
• Sitenizde özgün ve güncel içerik olmasına özen gösterin.

-900+ Cezası

Google’ın bu uyarısıyla üst sıralarda yer alan anahtar kelimelerinizin sıralamalarında bir düşüş görmeniz mümkündür. Google’ın size bu uyarısı, Sandbox’a girmeden önce SEO çalışmalarınızı düzenlemeniz gerektiğini gösterir. Bu ceza da diğer cezalara benzer olarak trafik çekmek için kullanılan yanlış teknikler sonucunda ortaya çıkar. Sayfa içerisinde aşırı linkleme, bu cezanın sebeplerinden biridir. 

-30-60-90 Cezası

Google’ın bu uyarısıyla üst sıralarda yer alan anahtar kelimelerinizin sıralamalarında bir düşüş görmeniz mümkündür. Google’ın size bu uyarısı, Sandbox’a girmeden önce SEO çalışmalarınızı düzenlemeniz gerektiğini gösterir. Bu ceza da diğer cezalara benzer olarak trafik çekmek için kullanılan yanlış teknikler sonucunda ortaya çıkar. Sayfa içerisinde aşırı linkleme, bu cezanın sebeplerinden biridir. 

Çözüm Önerisi

• Kalitesiz backlinkler
• Sitenin güncellenmemesi
• Site içi SEO çalışmalarının geri kalması
• Anlık yükselme için sektörden bağımsız hit siteler ile bağlantı vb. faktörler bu cezaya sebep olabilir. Bu alanları kontrol ederek güncellemelerinizi tamamlayın.

Cloaking Cezası

Bu ceza, internet sitesinin bulunduğu pozisyona göre hizmet vermemesine ve kalitesiz içerik üretmesine rağmen SEO çalışmalarıyla üst sırada yer almasından kaynaklanır. Google botların sizi fark etmesi ve sıralamada üste çıkarması ilk hedefinizse, ziyaretçilere bir yarar sağlamıyorsanız bu cezayı almanız kaçınılmazdır. Ziyaretçi için en yararlı içeriği üst sıralara yerleştirmeyi hedefleyen Google, faydasız ancak iyi optimize edildiğinden haksız sıralama elde eden siteleri cezalandırır. 

Çözüm Önerisi

SEO çalışmalarının en önemli faktörlerinden birinin kaliteli içerik olduğunu unutmayın. Ziyaretçilere kaliteli bir içerik sunmadıktan sonra hızlı bir sayfa, iyi yönlendirmeler, dikkat çekici başlıklar gibi faktörler önemsiz kalır. SEO’nun amacının kısa vadeli tekniklerle üst sıralarda kalmak değil, ziyaretçilerinize hatta rakiplerinize bir şeyler katabilmek, yeri geldiğinde iyi bir örnek olabilmek olduğunu unutmayın. 

kopya içerik- google ceza

Kopya İçerik

Cloaking cezasından bahsetmemizin ardından kopya içerik geçişi isabetli olacaktır. Sitenizin kurulumundan ibaret kopya içerik paylaşmış olabilirsiniz. İlk başlarda kaliteli içerik paylaşıp daha sonra içeriklerinizi kopyaya evriltmiş de olabilirsiniz. Google sizi bir kelimede ilk sayfada gösterse dahi en üste yükselmeniz mümkün olmayacaktır. Kopya içerik botlar tarafından fark edilir ve ciddi sıralama gerilemelerine tabi tutulur. Günümüzüde kopya içeriği fark edebilmek için geliştirilen ölçüm araçları mevcuttur. Kaliteli bir içerik yayınlamıyorsanız, rakiplerinizden bir farkınız yoksa anlık hitlerle başarılı dahi olsanız bunun bir yere çakılma noktası olacağını unutmamanız gerekir.

Çözüm Önerisi

Cloaking cezasında bahsettiğim gibi SEO çalışmalarınızı gerçekleştirirken içeriğin büyük bir çaba gerektirdiğini unutmayın.
• Kalitesiz-Yinelenen-Kopya İçerikleri Kaldırın. Bunu 301 yönlendirmeleriyle yapın.
• Link, anahtar kelime, başlık, meta açıklama gibi faktörleri kontrol edin.
• Bir içerik takvimi planlayın. Yeni ve güncel içerikler yazın.
• Kopya içerik yerine misafir yazarlık anlaşmalarıyla karşılıklı kazanç sağlayın.

Gizli Metin ve Bağlantılar ile Anahtar Kelime Yerleştirme:

Sıralamalarınızı daha üst konuma taşımak için metin ve bağlantıları gizlemeniz, Google tarafından ceza ile sonuçlanabilir. Tek harfe bağlantı vermek, yazıyı görsele ya da sayfa dışında boyutlandırmak, yazı rengiyle arka planı bir tutarak yazıyı gizlemek gibi birçok yöntem cezaya sebep olabilir. Aynı zamanda bu gizlenmiş alanlara SEO odaklı anahtar kelimeler eklenerek sıralamanın yükselmesi hedeflenebilir. Anahtar kelimelerin aşırı ve alakasız kullanımı da olumsuz etkilere sebep olacaktır.

Doğal Olmayan Backlinkler

Doğal yollarla elde edilmemiş ve kalitesiz backlinkler size kısa süreli başarı vadedebilir ancak çoğu cezanın sebebinin linkler olduğunu unutmamak gerekir. Google, bu doğal olmayan bağlantıları tespit ettiğinde ceza kaçınılmazdır.

Çözüm Önerisi

Güvensiz bağlantılara rel= “nofollow” etiketi vererek güvenmediğinizi belirtin. Gizli ve kalitesiz bağlantılardan kaçınarak SEO araçlarıyla linklerinizin kontrollerini tamamlayın.

google cezaları- kalitesiz link

Aşırı Reklam Kullanımı:

Sayfayı tamamen kaplayan ya da kullanıcıyı reklama tıklamaya mecbur bırakan web siteleri spam nedeniyle cezalandırılacağından bu tür reklamlardan kaçının.

Çözüm Önerisi

Sayfayı tamamen kaplayan ya da kullanıcıyı reklama tıklamaya mecbur bırakan web siteleri spam nedeniyle cezalandırılacağından bu tür reklamlardan kaçının.

Sneaky Yönlendirmeler

Sneaky (sinsi) yönlendirmeler, arama sonuçlarında karşılaştığımız URL dışında farklı bir sayfaya yönelmemizi sağlar. Elbette bu konu hakkında Google’ın sayfa ya da site için uygun bir yaptırımı bulunuyor. Bu tarz sayfaları şikâyet edebilmeniz için bir şikayet sayfası da mevcut. 

Çözüm Önerisi

Google Search Console ile yönlendirmek istediğiniz ve yönlendirdiğiniz sayfaları karşılaştırarak hata yapmadığınıza emin olun. Farklı cihazlardan giriş yapan kullanıcılar için farklı sayfa yönlendirmeleri olup olmadığını kontrol edin. Her şeyin doğru olduğunu düşündüğünüzde Google’a yeniden değerlendirme isteği gönderin. 

Algoritma Kaynaklı Cezalar ve Manuel Ceza

Genelde Google cezaları algoritma üzerinden uygulanır. Google’ın arama sonuçlarını korumaya yönelik web sitelerinden beklentilerini paylaştığı bir web yöneticisi yönergeleri mevcuttur. Buna aykırı olarak yapılacak işlemler spam olarak değerlendirilir ve ceza uygulanabilir. Google tarafından spam olarak görülen sayfalar ya geri planda tutulur ya da indekse eklenmezler. Sitelerin yönergeyi ihlal etme şekline bağlı olarak Google inceleme ekibi tarafından manuel işlem uygulanabilir. Manuel işlemde bir ceza aldığınızda Google Search Console üzerinden bilgilendirilirsiniz. Algoritma kaynaklı cezalar ise Google tarafından bilgilendirilmez.

Manuel Google Cezasına Neden Olan İşlemler

Manuel ceza türüne rastladıysanız, sitenizi eski haline getirmek için uğraşacağınız anlamına gelir. Diğer cezalar gibi SEO çalışmaları ile ortadan kaldırılabilecek bir ceza türü değildir. Bu cezalarda en yaygın sebeplerden biri doğal olmayan linklerdir. Diğer sebeplerden birkaçı bu şekilde sıralanabilir:
• Zayıf İçerik
• Sneaky (sinsi) Yönlendirmeler
• Spam işlemler ve içeriklerin sitenizde yer alması (yorumlar)
• Yapısal verileri kötüye kullanmaya çalışmak
• Anahtar metinlerin gizlendiği yönlendirmeler…
Şimdi bahsedeceğimiz Google’a yeniden değerlendirme talebi gönderme işlemi de manuel ceza almanız halinde bu sorunları ortadan kaldırdıktan sonra işinize yarayacaktır.

Google’a Yeniden Değerlendirme İsteği Göndermek

Algoritma kaynaklı değil de manuel ceza alma durumunda buna sebep olan durumları ortadan kaldırdığınıza emin olun. Daha sonra Google Search Console mülkünüz ile yeniden değerlendirme talebinde bulunun. Google’ın size sunduğu açıklama metnini en iyi şekilde değerlendirmenizde fayda var.
• Yanlış bir SEO danışmanlığı sonucu SEO stratejinizde hatalar meydana geldiyse bu durumu ve ajans ile ilişiği kestiğinizi belirtin.
• Bu cezadan sonra yaptığınız değişiklikleri detaylandırarak paylaşın. (Örneğin link çalışmalarınızdaki değişiklikleri, kaldırılan linkleri vs.)
• Yalın, açıklayıcı ve profesyonel bir dil kullanın.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp