Skip links
Google News

Google Haberler Başvurusu: Google News Kaydı Almak

Google Haberler (Google News) Nedir?

Güncel ve çeşitli haberlere Google News ile bir tık uzaktasınız. Kullanıcılar güvenirlik ve hız açısından diğer kaynaklar yerine, dünyada 112. Sırada olan Google Haberler’i tercih ediyor. Özellikle akıştaki haber ve makaleler için belirli filtreler mevcut. Sitenizin bu filtrelerden geçebilmesi ve haber bölümünde yer alması için, Google News’e başvurması gerekir. Bu içerikte Google Haberlerden ve nasıl başvurulacağından bahsedeceğim.

Sitenizin Google News’te bulunması, trafiğini olumlu olarak oldukça değiştirebilecek bir durum olduğundan rekabet ortamı oluşur. Göndermek istediğiniz haberler ve makaleler Google’ın yönergelerine uyum sağlamak zorundadır. Haber bölümü Google arama motoruna entegre olduğundan dolayı, Google News’e giriş yapanların arama motorundaki konumları da bundan etkilenecektir. Google News’e girmek zahmetli olabilir fakat alacağınız trafik ve sitenizi geliştirmeniz açısından oldukça yararlı bir yoldur. 

Google haberler- Google News

Google News İçeriği

Haber bölümü Google arama motoruna entegre olduğundan dolayı, Google News’e giriş yapanların arama motorundaki konumları da bundan etkilenecektir. Süreç zahmetli olabilir fakat alacağınız etkileşim ve edineceğiniz tecrübeye değecektir. Google Haberler’e girdiğinizde sizi bu ekran karşılayacaktır. Global ve yerel olarak en çok etkileşim alanlar, en yeni olanlar ve sizin için seçilenler bu sayfada derlenir. Üst orta kısımdaki arama butonu simgesinin altında “Sizin İçin” bölümü mevcuttur. Tıpkı sağ alt bölümdeki gibi sizin aramalarınız ve ilgi alanlarınıza göre derlenen haberler yer alır. “Sizin İçin” bölümü 3 başlıktan oluşur:

 1. Konular: Akışta takip ettiğiniz konulara uygun haberler görme imkanınız yüksektir.
 2. Yerel: Bir konumu takip ettiğinizde karşınıza çıkan haberler buna göre güncellenir.
 3. Kaynaklar: Belirli bir kaynağı takip ettiğinizde bu bölümde gözükür ve benzer haber bildirileri alırsınız.

Ana Akış ve Diğer Bölümler

 Dünya, iş, teknoloji, eğlence ve spor gibi diğer başlıklar ana akıştan sonra gösterilir. Google Haberler’in ana akışı ortada gösterilir. Buradaki haberler genelde CNN, Mynet, Cumhuriyet, Habertürk, NTV gibi haber kaynaklarından gösterilir. Haberlerinizin ya da makalelerinizin diğerleriyle rekabet edebilmesi için oldukça çaba sarf etmeniz şarttır. Böylece elinizdekini en ilgi çekici ve anlaşılır şekilde sunarak kitleleri içeriğinizi okumaya teşvik edebilirsiniz.

Üstelik Google Haberleriniz ne kadar alakalı olursa, haberler sekmesinin alt bölümündeki sonuçlarda sıralamaları bir o kadar yüksek olur. Anahtar kelimelerinizi güncellemeli ve SEO çalışmalarınızı oldukça iyi yürütmelisiniz. Çünkü “İlgili Haberler” bölümünden sağlayacağınız etkileşim siteniz için oldukça yararlı olacaktır.

Google News'e Kaydolmadan Yapmanız Gerekenler

Haberler Yayıncısı

Google kaydedilen siteleri kontrol eder ve 60 Gün içerisinde reddedilir ya da listede yer edinirsiniz. Bu kontrolün gerçekleşmesi için ilk olarak Yayıncı Merkezine kaydolmanız gerekir. Yayıncı merkezi, medya kuruluşları ve tüm içerik oluşturucuların içeriklerinin yönetilmesine imkân tanır. Böylece Google Haberler’de listeleme yapılabilmesini sağlar ve orada makale yayınlamak isteyenlerin, yayınlaması gereken birincil kaynaktır. İçerik oluşturmak isteyenlere, aşağıda sıralanan şekilde destek olur:

 1. Yayınlanan içeriklerin yönetilmesi.
 2. Google reklamlar ile çalışarak yayınlanan içeriklerden para kazanılması.
 3. Yayınlanan içeriklerle ilgili markalama unsurlarının kontrolü.
 4. Yazar ve editörlerin iletişim halinde olmasının sağlanması.

 Yayıncı merkezine kaydolduktan sonra sitenizin Google News arama sonuçlarına dahil edilmesi için başvurmalısınız.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aslında dikkat etmeniz gereken noktalar SEO çalışmalarıyla benzer durumlardır. İşte birkaçı bu şekildedir;

 • Google News, bir haber bölümü olduğundan dolayı içeriklerinizin pazarlama yanlısı değil, objektif olmasına özen göstermelisiniz.
 • Sitenizin intihallerle değil kendi özgün içeriğiyle öne çıkmasını sağlayın.
 • Anahtar kelime ve uygun kaynak kullanımına dikkat edin.
 • İçeriği yazan kişilerin isimlerini kullanın. İçeriklerinizi anonim bırakmayın.
 • URL’nizi kontrol edin ve spamlardan uzak durun.
Başlangıçta başarısız olabilirsiniz ancak bu sizi yıldırmasın. Gerekli analiz ve düzenlemeleri yaptıktan sonra yeniden başvurmanız mümkündür.

Sitenizi Google News'e Kaydetmek

Sitenizin hazır olduğunu düşünüyorsanız öncelikle Google Search Console’a mülk eklemeniz gerekmektedir. Nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, Google Search Console Kullanımından detaylı bir şekilde bahsettiğim bu içeriğe göz atabilirsiniz. Son olarak bu bağlantıdan, Google News başvuru formuna ulaşabilir ve doldurabilirsiniz.

Google News Kayıt Formu

Kayıt formunda sizden istenilenler oldukça basittir. İsim, e-mail, şehir ve URL bilgilerine ek olarak haber sitenizi tanıtmanızı beklerler. Bir siteyi pazarlar gibi değil, hedef ve amacınızdan kısa ve öz bahseder şekilde yazmanız gerekir. Hedeflenen güvenilir profile uyduğunuzu ve bunu başvuru sonrasında da sürdüreceğinizi teyit etmelisiniz.

Google News İçin Optimizasyonlar

Site Haritası Optimizasyonu

Siteniz Google News’e eklendikten sonra, Google Search Console aracına oluşturduğunuz site haritasını kaydetmelisiniz. Bu haritayı güncel tutmalı ve makale sınırını aşıyorsa eski içerikleri kaldırmalısınız. Son olarak, yayın isminizin (<news:publication>) yayıncı merkezinde belirtilen adla aynı olduğundan emin olmalısınız.

Site Optimizasyonu

 • İçeriklerinizde tutumlu olmaya özen gösterin. Farklılıklar iyidir ancak ani konu değişimlerinden kaçının. Farklılıklarınızı aynı alan içerisinde bilinmeyen şeyleri haber yaparak ortaya koymayı deneyin. Google News sizi belirli bir alan için kendi içerisinde ilgili bir haber sitesi olarak görmeli.
 • Reklam konusunda Google Ads yönergelerine uyun. İçerik ve konunuzdan sapmayın. (Gömülü video vs.)
 • Site yüklenme hızı, kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunmak adına oldukça önemlidir.
 • Sitenizi güncel tutmaya ve son olan olayları içeriklerinize dahil etmeye özen gösterin.
 • Başlık, açıklama, anahtar kelime gibi SEO çalışmalarının temel noktalarına dikkat edin.
Sitenizin Google News’e eklenmesi, ömrü ve uzun vadeli gelişimi için oldukça önemlidir. Sayfanıza gelen organik trafikle birlikte sitenizin bilinirliğini de arttıracak olan Google News, aynı zamanda size sadık okuyucular katar. Çok kısa sürede ana arama sonuçlarında yerinizi alabileceğiniz bu Google hizmetinde, tüm süreç boyunca kalitenizden ve özgünlüğünüzden ödün vermemeniz gerekir.
 

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp