Skip links
brotli sıkıştırma

Hızlı Bir Site İçin Brotli: Brotli Sıkıştırması Nedir?

Brotli Sıkıştırması Nedir?

Brotli, boyut küçültme dendiğinde aklımıza gelen “GZIP” alternatifi olarak piyasaya sürülmüştür. Bu kayıpsız veri sıkıştırma algoritmasının önceleri pek desteği olmasa da, şu an daha fazla tarayıcı tarafından kabul edilmektedir. Tarayıcıya gönderilen HTML, JavaScript ve CSS gibi içerikleri sıkıştırmak için kullanılan Brotli,  Lempel-Ziv ve Huffman kodlama tekniğinin bir arada kullanılmasından oluşur. Aynı zamanda tek başına bu iki teknikten daha iyi bir performans sağlar. Web sunucunda etkinleştirilen Brotli, verilerin sunulmadan önce sıkıştırılmasını sağladığından istek boyutunu ve gecikmeyi azaltmaya yarar. Brotli, sunucudaki içeriği sıkıştırmada ve tarayıcıda sıkıştırmayı açmada Gzip’ten daha hızlıdır. 

Brotli Sıkıştırmasının SEO İçin Önemi Nedir?

Web sitesini hızlandırmak isteyenlerin sevdiği ücretsiz yöntemlerden biri olan Brotli sıkıştırma sürecinde; verilerin boyutu kayıpsız küçülür. Böylece daha hızlı hareket ederek web sitenizin tarayıcıya daha hızlı ulaşmasını sağlar. Brotli’nin sağladığı sıkıştırma, web kullanıcılarının internette daha hızlı gezinebilmesine imkân tanırken sayfa hızının düşük olmasından kaynaklanan sayfayı terk etme oranlarının düşmesini sağlar. Bu durum özellikle mobil kullanıcılar için daha büyük önem arz eder. Sayfa yüklenmesinde 1 saniyelik gecikmenin bile çok etkili olduğunu biliyoruz. Sayfa hızı Google için oldukça önemli bir faktör. Bundan dolayı Brotli sıkıştırması SEO açısından oldukça önem arz eden bir alternatiftir. 

Brotli ve GZIP Karşılaştırılması

 • Brotli, JavaScript, HTML ve CSS gibi verilerde %15-20 daha küçük sıkıştırma oranlarına ulaşır. 
 • Gzip, tüm modern tarayıcı ve sunucular tarafından yaygın olarak desteklenir. Brotli ise özellikle Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi önde gelen tarayıcılar tarafından desteklenir. Sunucu tarafında da destek giderek artsa da tüm sunucular tarafından geniş çapta desteklenmiyor.
 • Gzip önce dosyaları sıkıştırmak için kullanılırken Brotli başından beri akış sıkıştırmak üzerine tasarlandı. Gzip kullanımı daha geniş bir destek alanına sahipken Brotli, özellikle hız ve performans odaklı projelerde ön plandadır.
 • Gzip ve Brotli LZ77 ile Huffman Coding’e dayanır.
 • Brotli’nin Gzip’ten daha iyi olmasını sağlayan context modeling ve statik sözlük gibi özellikleri mevcuttur.
 • Çoğu durumda Brotli sıkıştırması Gzip’ten daha küçük boyutlara ulaşır.
 • Gzip’te 1-9 arası sıkıştırma düzeyi varken Brotli’de genelde 4-7 aralığı tercih edilse de 0-11 arası bir düzeye sahiptir. 10-11 düzeylerinin kullanılmama sebebi web içerik teslimi için yavaş kalabilmesidir.
brotli sıkıştırma vs gzip

Brotli Faydaları Nelerdir?

 • Brotli, daha hızlı bir web sitesi erişimi sağlar.
 •  Geliştirilmiş güvenliği ile Google’da güvenilirlik sağlar.
 • Aşırı trafik tüketiminin önüne geçer çünkü trafik dengelemesi sağlar.
 • Mevcut LZMA uygulamasına oranla daha hızlı açar.
 • Brotli, Gzip’e kıyasla daha etkili bir sıkıştırma sağlar, bu da daha hızlı yükleme süreleri ve daha düşük bant genişliği kullanımı anlamına gelir.
 • Brotli, açma işlemlerinde performansı artırmak için tasarlanmıştır. Bu, tarayıcılarda daha hızlı açılma süreleri sağlar.
 • Brotli, metin verilerini sıkıştırırken Unicode ve çoklu dil karakter setlerini daha etkili bir şekilde ele alabilir. Bu özellik, çok dilli web siteleri için özellikle avantajlıdır.
 • Daha küçük dosya boyutları, mobil cihazlarda veri kullanımını azaltır ve sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Brotli Nasıl Kurulur?

 • Brotli’yi kullanmak için sunucunuzun HTTPS’yi desteklemesi gerekir.

CDN ile Brotli’yi Etkinleştirmek 

Bu seçenek, web sunucusu tarafından sıkıştırılmış verilerin önceden önbelleğe alınarak CDN tarafından tarayıcıya iletilmesini içerir. Bu şekilde, herhangi bir dosya indirmeye veya kod yazmaya gerek kalmadan, tarayıcıya hızlı ve optimize edilmiş içerik sunulur. Ancak, bu hizmetin kullanımının bir maliyeti olabileceğini unutmamanız önemlidir.

Brotli’yi WordPress Üzerinde Kurmak

Clouflare’i, Brotli sıkıştırmasını WordPress’te uygulamak için kullanabilirsiniz. Bu, dosyalarınızı sıkıştırarak web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Eklentiyi yükledikten sonra etkinleştirmelisiniz. Daha sonra web sitenizin dosyalarını sıkıştıracak şekilde yapılandırmanız gerekir. Eklentinin ayarlar sayfasından sıkıştırmak istediğiniz dosya türlerini, görüntüleri sıkıştırıp sıkıştırmamayı seçebilirsiniz. 

Bu adımlardan sonra Brotli sıkıştırmaya başlayacaktır ve sitenizde gözle görülür bir performans değişimi gerçekleşecektir.  

Brotli veya GZİP Etkin Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir web tarayıcısında sitenizi ziyaret edip sayfada sağ tıklayın. “İncele”yi açarak ağ etiketini bulabilirsiniz. Sayfayı yenilediğinizde, listedeki ilk girişi bulup üzerine tıklamanız gerekir. Accept-encoding başlığına baktığınızda gzip veya br içerdiğini görüyorsanız sıkıştırma etkindir.

Sonuç Olarak

Brotli’nin genel olarak fayda sunduğu alanları aşağıdaki gibi başlıklara ayırabiliriz:

 1. Daha iyi sıkıştırma oranı
 2. Hızlı Yüklenme Süresi
 3. Çoklu Dil Seçeneği
 4. Mobil Cihazda Performans Artışı

Brotli’nin bu ve bunlar gibi birçok faydası mevcuttur. Sonuç olarak, Brotli, genellikle daha iyi sıkıştırma oranları ve performans avantajları sağlar, ancak geniş çapta desteklenme konusunda Gzip’e kıyasla biraz daha sınırlıdır. Kullanılacak ortama ve projenin gereksinimlerine bağlı olarak tercih edilecek sıkıştırma algoritması seçilmelidir.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp