Skip links
PageRank

PageRank Nedir? SEO için Neden Önemlidir?

PageRank Nedir?

PageRank algoritması, arama motorunda hangi sayfanın daha üst bir konumda yer alması gerektiğini belirler. Bu algoritma, otorite sahibi diğer sitelerden gelen bağlantılar ile şekillenir. Bir diğer ifadeyle, sayfanıza verilen bağlantılar ve bu bağlantıların kaliteli olması sizin sıralamanızı artırır. Bu algoritma, gelen bağlantıları dikkate alarak sayfadaki içerik kalitesini 0-10 arası bir puanlama ile ölçer. Bu algoritmaya göre, bir sayfa ya da sitenin kaliteli ve otoriter bağlantılara sahip olması, o sayfanın referansı haline gelir. Bundan dolayı PageRank, bir web sitesinin kalitesini belirlemek için harici ve dahili bağlantılarının sayısını ve niteliğini değerlendirerek puanlamaya yarar. 

PageRank ve Black Hat SEO Tehlikesi

İlk ortaya çıktığı anda sıralamalarda oldukça etkili olan bu PageRank algoritması, black hat SEO taktiklerine başvurulmasına sebep olduğundan dolayı, günümüzde eskisi kadar geçerliliğini korumamaktadır. Bağlantıların arama motoru sonuç sayfası sıralamalarında oldukça etkili olduğunu gören site sahipleri, kaliteli olup olmadığına bakılmaksızın backlink satın alma çalışmaları yaparak sıralamalarını yükseltmeyi hedeflemişlerdir. Kendi sektörleriyle bağımsız backlinkleri, yüksek otoriteye sahip olduğundan dolayı tercih etmişlerdir. Bu da algoritmanın yanılmasını sağlayarak haksız biçimde sıralama yükselmelerine sebep olmuştur. Black Hat SEO taktiklerinden olan bu eylemlerin önüne geçebilmek için Google, PageRank etkinliğini düşürerek diğer faktörlerin de hesaba katılması gerektiğini vurgulamıştır. Artık bir web sitesinin sıralamada üst konumlarda yer alabilmesi için yalnızca pagerank değerinin yüksek olması yeterli değildir. Günümüzde, web sitenizin SEO uyumlu bir şekilde geliştirilmesi, sektörle bağlantılı içerik ve backlinklere sahip olmanız, iç ve dış SEO stratejilerinizi doğru bir biçimde uygulamanız, PageRank’ten daha etkili olacaktır.

PageRank Algoritmasının Etkisini Yitirmesiyle Meydana Gelenler

 • Algoritmayı yanıltarak sıralamada üst konumlara yerleşmek için yapılacak olan link alışverişleri değerini kaybedecektir. 
 • Yeni ve eski siteler arasındaki mevcut otorite farkına bakış değişecek ve Domain Authority daha popüler olacaktır. 
 • Web sitesinin kalitesini belirlemek açısından backlinkler eskisi kadar değer görmeyeceğinden, sitenin özgün ve kaliteli içerik üretmesi, site içi ve site dışı SEO çalışmalarını doğru biçimde uygulaması çok daha önemli olacaktır. 
 • Google PageRank algoritması puanlaması yerine, sitenin hızı ve trafiği gibi diğer SEO kriterlerini göz önünde bulundurarak daha adil bir değerlendirme yapabilecektir. 

PageRank Skoru Nasıl Hesaplanır?

 1. Başlangıç Skorları

  İlk adımda, her sitenin başlangıç PageRank skoru, toplam site sayısına bölünerek belirlenir. Örneğin, internet dünyasında sadece 5 sitenin bulunduğu bir senaryoda, her sitenin başlangıç PR skoru 1/5’tir.

Yani, başlangıçta her site için:

pagerank skoru hesaplama
 • Burada N, toplam site sayısını temsil eder. (Bu durumda N=5)

 • PageRank Skorlarının Aktarımı:

  Siteler arasında bağlantılar (linkler) vardır ve her bir bağlantı, bağlantı verilen siteye PR skoru aktarır. Bu aktarım, bağlantı veren sitenin PR skorunun, verdiği toplam bağlantı sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

  • A, B, C, D, E sitelerinin başlangıç PR skorları 0.2‘dir.
  • B, C, D ve E sitelerinin hepsi A sitesine link veriyorsa, A sitesine bu sitelerden aktarılan toplam PR skoru şu şekilde hesaplanır:
pagerank skoru hesaplama-
Bağlantıların Dağılımı

Bir site, birden fazla siteye link verdiğinde, başlangıç PR skoru bu bağlantılara bölünerek dağıtılır.

Örneğin:

 • B sitesi hem A sitesine hem de C sitesine link veriyorsa, B sitesinin PR skoru bu iki siteye bölünür.
pagerank skoru hesaplama--

B sitesi, A ve C sitelerine link verdiğinde, A sitesine B sitesinden giden PR skoru şu şekilde güncellenir:

  PA=0.80(başlangıçta hesaplanan)−0.10(C sitesine giden)=0.70

Özet

Yukarıdaki adımları özetlersek, PR algoritmasının temel çalışma prensipleri şu şekildedir:

 • Her sitenin başlangıç PR skoru, toplam site sayısına bölünerek belirlenir.
 • Siteler birbirlerine link verdiğinde, link verilen siteye PR skoru aktarılır.
 • Bir site birden fazla siteye link verdiğinde, PR Skoru link verilen site sayısına bölünerek dağıtılır.

Link Analizi Araçları

PageRank’ın etkisini yitirmeye başlamasıyla Google algoritmalarında çeşitli değişikliklere gitse de, linklerin önemi ortadan kalkmadı. SEO çalışmalarınızı sağlıklı bir şekilde yürütebilmeniz için hala düzenli olarak linklerinizi kontrol etmekte ve kaliteli linkler edinmenizde fayda var. Kırık/bozuk linkler sitenizin varlığını olumsuz etkilerken, sektörünüzle ilgili, otorite sahibi sitelerden gelen linkler sizin için iyi birer fırsattır. Linklerinizi düzenli ve listeler halinde kolaylıkla kontrol edebilmeniz için birçok link analiz aracı mevcuttur. Google bu algoritmayı kullanmayı tamamen ortadan kaldırmadı ancak PageRank değerini web sitelerine kapattığından dolayı artık bunu göremiyoruz. Bu algoritma puanlamasına benzer sayısal veriler sağlayan Moz, Ahrefs, SEMrush gibi araçları kullanarak tahmini puanınıza erişebilmeniz mümkündür.

Sonuç

Web sitenizin kalitesini değerlendirmek ve SEO uyumlu çalışmalar ile kendinizi geliştirmek istiyorsanız, PageRank’in önemsemediği diğer kriterlere daha çok eğilim göstermenizde fayda var. Linkler SEO çalışmaları adına ne kadar önemli olsa da, web sitenizin özgün kullanıcı dostu ve içerik bakımından zengin olması, bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. PageRank döneminde yapılan hatalardan olan sektörle alakasız link alımında olduğu gibi, sitenizdeki içeriklerin sektörünüzle bağlantılı olup olmadığını incelemenizde ve alanınız dışı içerik üretmemenizde fayda vardır. Bu durum, kullanıcılar ve arama motorları tarafından web sitenizin hangi alana hizmet ettiği konusunda kafa karışıklığına sebep olacaktır. Alanınızla ilgili, değerli içerikler üreterek, site içi ve site dışı SEO çalışmalarınızı doğru bir biçimde uygulayarak, zamanında PageRank’ın yaratmış olduğu haksız rekabetin izlerinin silinmeye başladığı bu teknoloji dünyasında çevrimiçi varlığınızı sürdürebilmeniz mümkündür. 

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp