Skip links

Parazit SEO Nedir?

Parazit SEO Yöntemi

Parazit SEO, yüksek otorite ve sıralamaya sahip web sitelerinin gücünden yararlanarak, daha iyi sıralamalar elde etmenizi sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemle otoritesi yüksek sitelerin avantajlarını kendi lehinize çevirerek, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) kısa süreli de olsa yüksek bir sıralama elde edebilirsiniz. Bu tekniğin etik uygunluğu bazı SEO uzmanları tarafından tartışılsa da yöntemin SEO stratejileri için faydalı olacak şekilde kullanılması çevrimiçi varlığın desteklenmesi adına etkilidir.

Yüksek rekabetten dolayı bazı anahtar kelimelerde iyi bir sıralama almak oldukça zorlaşabilir. Bu içerikte Parazit SEO’nun avantajlarından yararlanarak, rekabet düzeyi yüksek anahtar kelimelerde nasıl sıralama elde etme stratejisi oluşturulduğundan bahsedeceğim.

Parazit SEO Uygulama Örnekleri

Kas Rahatlatıcı Masaj Cihazı

Örnek olarak aşağıdaki gibi bir arama yapalım.

parazit-seo-onedio

Görselde bir masaj aleti mevcut. İlk sıralarda bir e-ticaret sitesi ve fiyatlandırmalar yerine, içerik sitesi olan Onedio’nun çıktığını görüyoruz. Burada ücretli bir işbirliği mevcut. 

masaj-aleti-parazit-seo_11zon

Aşağıda işaretlediğimiz bölgede bir bağlantı eklendiğini görüyoruz. Bağlantıya tıkladığımızda Amazon sitesinde “Renpho Kas Rahatlatıcı Masaj Aleti” ürününe yöneliyoruz. Ürün satışı ve dönüşüm sağlamak için yüksek trafiğe sahip bir içerik sitesi olan Onedio ile yapılan iş birliği, Parazit SEO çalışmasına örnektir.

Çok Satan Kozmetik Ürünler

Bir diğer örnekte “Çok Satan Kozmetik Ürünleri” aramasını yaptığımızda yeniden yüksek otoriteye sahip bir içerik platformu olan Onedio’yu görüyoruz. 

onedio-parazit-seo-kozmetik-urunleri

İçeriğe tıkladığımızda aynı ücretli çalışmaya burada da denk gelmemiz mümkün. 

amazon-reklam-parazit-seo-cok-satan-kozmetik-urunleri

Parazit SEO Nasıl Uygulanır?

Aslında bu yöntemin uygulanışı oldukça pratiktir. 

Hedef Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

Unutmayın, Parazit SEO’nun temel amacı, rekabet derecesi yüksek anahtar kelimeler ile iyi sıralamalar elde etmektir. Bu anahtar kelimeleri kendi sitenizde kullandığınızda yüksek otoriteye sahip sitelerden dolayı görünme ihtimaliniz azalır. Uygulayacağınız strateji, istediğiniz anahtar kelimeler ile yüksek otoriteye sahip sitelerin gücünden yararlanarak iyi sıralamalar elde etmenizi sağlayacağından, anahtar kelimelerinizi iyi belirlemeniz gerekir. 

Anlaşma Yapacağınız Siteyi Belirleyin

Hedef kitlenize uygunluğu da göz önünde bulundurarak araştırmanızı yaptıktan sonra, otorite ve yüksek trafiğe sahip bir site belirleyin. Örneğin (Linkedin, Quora, Reddit…)

İçerik ve Bağlantı Sayısına Uygun İçerik Yayın Anlaşması Yapın

Sponsorluk anlaşmaları için seçtiğiniz platformlarla, içerik ve bağlantı sayısına göre içerik yayın anlaşması yapabilirsiniz. İçerik yayınlama maliyeti, web sitesinin kalitesine ve genel trafiğine göre değişkenlik gösterir. Ek olarak ödeyeceğiniz ücret, istediğiniz içerik ve bağlantı sayısına göre de değişecektir.

Kaliteli İçerik 

Üst sıralarda yer alacak, yüksek kaliteli, hedef kitleye hitap eden, SEO çalışmalarına uygun bir içerik oluşturun. 

Bağlantı Stratejisi

Sitedeki otorite ve dönüşümden yararlanarak, içeriğinize gelecek olan dönüşümün bir kısmını kendi site veya açılış sayfanıza çekecek olan bağlantı stratejinizi oluşturun.

Yüksek otoriteye sahip bir siteden yönlendirmiş olduğunuz bağlantının sizin sıralamanız açısından olumlu sonuçlar doğurmasını bekleyin.

Yükselen Sıralama ve Artan Görünürlük

Elde ettiğiniz olumlu sonuçlar arama motoru ve kullanıcılarınıza yansıdığında, Parazit SEO stratejisini başarılı bir şekilde uygulamış, rakiplerinizi geride bırakmış olacaksınız.

Parazit SEO Dezavantajları Nelerdir?

Etik Sorunlar ve Güvenilirlik

Parazit SEO, bazı uzmanlar tarafından etik dışı olarak kabul edilir. Rekabet içerisinde olduğunuz diğer web sitelerini doğal SEO çalışmaları yerine bu tarz kısa vadeli çalışmalar ile geçmeye çalışmanız, siyah şapka SEO taktiklerinden sayılmasa da “gri” olarak görülrür. 

Bu yöntem doğal bir şekilde kullanılmalıdır. Yapaylıktan uzak ve yararlı bir şekilde kullanıldığında gerçekten etkili olabilir. Diğer yönden kötü kullanımı, kullanıcılar ve diğer işletmeler için bu yöntemi kullanan işletmelere karşı güvensizlik geliştirebilir. 

Kısa Vadeli Kazançlar

Genelde bu yöntem kısa vadeli trafik artışları sağlar. Bu tür taktikler, uzun vadeli SEO stratejilerinin aksine, kalıcı bir başarı sağlamaz. Kullanım amacına göre değişmekle birlikte, arama motorları tarafından tespit edilen bu tür taktikler, sıralamada ani düşüşler yaşamanıza sebep olabilir.

Arama Motoru Cezaları

Arama motorları, özellikle Google, sürekli olarak algoritmalarını güncelleyerek etik dışı SEO uygulamalarını tespit etmeye çalışır. Parazit SEO taktiklerinde yapacağınız hatalar, arama motorları tarafından tespit edilip cezalandırılabilir.

Uzun Vadeli Zararlar

Bir kez arama motorları tarafından cezalandırıldığında, itibarınızı ve sıralamanızı geri kazanmak oldukça zordur ve bunun için uzun zaman harcayabilirsiniz.

Hukuki Sorunlar

Yüksek otoriteli sitelerde spam içerik yayımlamak veya onların kullanıcı politikalarını ihlal etmek, bu platformlardan yasaklanmanıza neden olabilir. Yani yayınladığınız içerik, yüksek otoriteye sahip olan ve gücünden yararlanmak istediğiniz siteye zarar vermemelidir. 

Rekabetçi Dezavantaj

Uzun vadede, etik ve sürdürülebilir SEO stratejileri uygulayan rakiplerinizle rekabet edemezsiniz. Onlar sürekli olarak organik trafik ve otorite kazanırken, siz kısa vadeli kazançlarla yetinmek zorunda kalırsınız. 

Avantajları Nelerdir?

Hızlı Trafik Artışı

Yüksek otoriteye sahip olan siteleri kullanarak içeriğinizi hızlı bir şekilde geniş kitlelere ulaştırmanıza yardımcı olacağından, hızlı sonuçlar elde etmeniz doğaldır. Arama görünürlüğünüz artar ve hızla trafik alırsınız.

Backlink Elde Etmek

Yüksek otoriteye sahip siteler ile anlaşma yaptığınızdan dolayı, değerli backlinkler elde edersiniz. Arama motorları tarafından da itibar gören siteler olduğundan dolayı, bu durumun SEO çalışmanıza kısa vadede olumlu etkileri olur. Sitenizin otorite ve güvenilirliği artabilir. Kısa vadeli sıralama yükselmeleri elde edebilirsiniz.

Marka Bilinirliği

Bu yöntemle, kısa sürede ürün veya hizmetinizin bilinirliğini artırabilirsiniz. Anlaşma yaptığınız sitenin hedef kitlesi, sizin ürün veya hizmetinizi inceleyeceğinden kısa sürede geniş kitleler tarafından daha görünür olmanız mümkündür. 

Düşük Maliyet

Anlaşma yaptığınız şirketin içerik yayınlama maliyeti, içerik ve bağlantı sayınıza göre değişkenlik gösterecektir. Siz de istediğiniz sayılarla bütçenize uygun bir planlama yapabilirsiniz. Bu durum elde edeceğiniz sonucun yanında, geleneksel reklam kampanyalarına göre düşük bir maliyetle gerçekleşir. Bu taktikleri forumlarda kullanacaksanız, sıfır maliyet bile söz konusu olabilir.

Anahtar Kelime Otoritesi

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde geçici otorite kazanabilirsiniz, bu da kısa vadede daha fazla organik trafik çekmenizi sağlar.

Rekabet Avantajı

Bu yöntem ile kısa sürede rakiplerinizi geçerek öne çıkmanız mümkündür.

Parazit SEO ile Misafir Bloggerlık (Misafir Yazarlık) Arasındaki Fark

Parazit SEO, başkalarının yüksek otoriteli platformlarını kendi yararınıza kullanarak kısa vadede trafik ve SEO kazanımları elde etmek amacıyla yapılan, bazen etik dışı kabul edilebilen bir yöntemdir. Misafir yazarlık ise, başka bir web sitesinde içerik üretip yayımlayarak uzun vadeli fayda sağlamayı amaçlayan, yasal ve etik bir uygulamadır.

Her iki stratejide de yüksek otoriteye sahip sitelerde içerik yayınlanır. Parazit SEO’nun temel amacı yüksek rekabete sahip anahtar kelimeler için iyi sıralama elde etmek ve görünürlüğü artırmak için otorite sahibi bir sitenin gücünden yararlanmaktır. Öte yandan, misafir yazarlık genelde aynı sektörden yüksek otorite sahibi bir siteyle anlaşılarak yapılır ve anahtar kelime odaklı olmayabilir.

Parazit SEO Hangi Sektörlerde Kullanılabilir?

Bu yöntem için belirli tek bir sektör yoktur. Birçok sektör tarafından uygulanabilir bir stratejidir. Sizin sektörünüz ve hedef kitleniz ile anlaşma yaptığınız yüksek otoriteye sahip sitenin sektör veya hedef kitlesi arasında büyük bir fark olmaması tavsiye edilir. 

O siteye verdiğiniz bağlantı arama motoru tarafından olumlu algılanıp sıralamanızı yükseltebilir evet ama o bağlantıya tıklayacak olan kitle de oldukça önemlidir. Uygun kitleye hitap etmeyen başarısız bir içerik ve bağlantı stratejisi, sizin de başarısız olmanızı sağlayacaktır.

Parazit SEO'nun Doğru Kullanımı

Bu yöntem kendi içerisinde avantaj ve dezavantajlar barındırır. Etik ve doğru kullanım itibar ve görünürlüğünüz üzerinde olumlu etkiler bırakacak olsa da, manipülatif amaçlarla kullanmanız itibarınızı zedeleyecek ve ciddi sonuçlar doğuracaktır. 

İçerisinde barındırdığı iyi ve kötü özelliklerden dolayı tam olarak “gri” nitelendirilebilecek bir yöntemdir. Bu yöntemin etik dışı kullanımı onun griliğini bozacak ve siyah şapka SEO taktikleri arasında yer almasına sebep olacaktır.

Parazit SEO bir “Dış SEO” Stratejisidir. Bu yöntemi kısa vadeli bir sıçrama olarak görmeyip doğru planlamaya sahip olursanız uzun vadeli etkilerini görmeniz, görünürlüğünüzü ve sıralamanızı artırmanız mümkündür.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp