Skip links
segnet site bağlantıları

Site Bağlantıları Nedir?

Site Bağlantıları Nedir?

Site bağlantısı, Google arama sonuçlarında snippet’in açıklamasının altında gösterilen bağlantılardır. Kullanıcılar, markanızı Google’da ararken site bağlantılarınızın bir listesini gördüğünde pratik bir şekilde oradan istedikleri bağlantıyı seçebilirler. Arama ile vakit kaybetmeden gezinme imkânı sunan bu özellik kullanıcı deneyimini iyileştirmek için oldukça önemlidir. Aynı zamanda sitelerde kaybedilen vakitleri engellemeye yarayarak satıcı açısından da oldukça işlevseldir. Çeşitli reklam kampanyalarının gösterilmesi ve kullanıcıların bu kampanyalardan haberdar olmasını sağlama gibi özellikleri de vardır.  Aşağıda SegNet’in site bağlantıları gösterilmektedir:

segnet site bağlantıları

Web Siteniz için Google Site Bağlantıları Nasıl Oluşturulur?

 • Google Ads hesabınızda oturum açın.
 • Sol sayfa menüsünden “Reklamlar ve Öğeler” bölümünü tıklayın. “Öğeler” bölümünü seçin.
 • Tüm öğelerinizi görüntülediğiniz panelin ardından + düğmesini tıklayın. Site Bağlantısını açın.
 • “Ekle” bölmesinden site bağlantısı eklemek istediğiniz düzeyi seçin. “Hesap”, “Kampanya” veya “Reklam Grubu”
 • “Öğe” bölümünden seçiminizi yaptıktan sonra “Mevcut Olanı Kullan” ya da “Yeni Oluştur” seçeneklerinden birini seçerek eklemek istediğiniz bağlantıları ekleyin.
 • Açıklama, URL, site bağlantısı metni gibi boşlukları doldurun.
 • Kaydedin.

Site Bağlantıları Oluşturulurken İpuçları

 • Bağlantıda Hedef Belirleme: Bağlantılarınızı eklerken “hesap”, “reklam grubu” veya “kampanya” düzeyinde ekleyebilirsiniz.
 • Kısa ve Öz: Genellikle bu bağlantılar 25 karakterden oluşur. Bağlantı metinlerini kısa tutmanız, görünüm açısından kolaylık sağlayacaktır.
 • Bağlantı Açıklamaları: Bağlantılarınız altına kısa açıklamalar yazmanız, yönlendirme hedefinizi belirtmenizi sağlarken kullanıcı için de rehber görevi görür. Açıklama eklemeniz, bağlantı sayınızda bir değişiklik ya da kısıtlama yaratmaz. (Google Ads dinamik reklam site bağlantılarına dahil olduğunuzda sizin için bağlantı açıklamalarını otomatik olarak oluşturacaktır.)

 

Hesap, Kampanya ve Reklam Grubu Düzeyinde Site Bağlantılarında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Google Ads hesabınızdaki hesap düzeyindeki site bağlantıları, tüm uygun kampanyalarda görünebilir. Aynı zamanda kampanya düzeyindeki bağlantılar da söz konusu kampanya için uygun olan tüm reklam gruplarında gösterilebilir. (Uygun bir kampanyada, hesap düzeyinde bir site bağlantısının görünmesini istemiyorsanız, bu öğeyi hesaptan kaldırabilir ve kampanya veya reklam grubu düzeyinde başka site öğeleri ekleyebilirsiniz.
 • Yalnız aynı hesap, kampanya ve reklam grubunu paylaşan bağlantılar birlikte gösterilebilir. Bir kampanyadaki bağlantılar, başka bir kampanyada görünmez.

Site Bağlantılarının SEO Açısından Önemi Nedir?

Site bağlantıları, ana sayfaya ek olarak iç sayfaların da görülmesini sağlar. Trafik çekmek istediğiniz sayfalarda tıklama oranını artırarak istediğiniz etkileşimi elde etmenize olanak tanır. Kullanıcılar bazen sayfanıza ne istediğini bilerek, bazen de bilmeyerek gelirler. Bu noktada bağlantılar onlara iyi bir rehber olur ve gezinmek istedikleri yeri kolayca seçerler. Sayfalarda hemen çıkma oranlarının artma sebeplerinden biri de arayüzün yeterince kullanıcı dostu olmamasıdır. Arayüzünüzden şüpheniz yokken dahi bu sorunu yaşayabilirsiniz. Site bağlantıları site içerisinde vakit kaybetmeden kullanıcıyı yönlendirdiğinden bazı durumlarda hemen çıkma oranını düşürebildiğini söylemek mümkündür. 

Maliyet

Site bağlantıları ücretsiz olarak eklenir. Reklama tıklayarak yönlendirilen kullanıcılar için ücretlendirilirsiniz. Bu bağlantılar, kullanıcıların reklama tıklaması için daha iyi bir fırsattır. Reklamı görüntüleyen kullanıcılar hızla birkaç bağlantı tıklarsa, yinelenen veya geçersiz tıklama olarak değerlendirileceğinden sizden ücret alınmaz.

Video Kampanyalar

Video kampanyalarınıza sitenizin bağlantılarını eklemek işlem başına maliyeti (EBM) düşürebilir. Kampanyalar, kendi biçimlerine ya da hedeflerine göre faturalandırılır. Örneğin BGBM (Bin gösterim başına maliyet)  üzerinden ücretlendirilen bir kampanyada reklamın gösterildiği her 1000 sefer için ödeme yapılır. 

Site Bağlantısı Görünümü

Masaüstü: Reklamlarda gösterilebilecek en fazla site bağlantısı sayısı:6 

Aynı satırda da gözükebilir, reklamın 2 satırını da doldurabilir.

Mobil: Reklamlarda gösterilebilecek en fazla site bağlantısı sayısı: 8

Mobilde sitenizin bağlantıları bir bant üzerinde yan yana görünür ve kullanıcılar kaydırarak daha fazla bağlantıya ulaşabilir. Reklam en üst konumdaysa her satırda yalnız bir site bağlantısı olacak şekilde gösterilir. 

Site Bağlantısı Arama Kutusu Nedir?

Aranılan sayfanın sitesine girmeden bir arama yapma imkânı, snippet içerisinde yer alan arama kutuları sayesinde mevcuttur. Yani aşağıdaki örnekte olduğu gibi, bir marka adını aradığınızda çıkan snippet bölümünde, bir arama kutusu daha yer alıyor. Bu arama kutusuna yazıp aradığınız herhangi bir şey, Hepsiburada sayfasının içinde aranıyor. Böylece başka bir panele geçmeniz gerekmeden aradığınız ürünün varlığı hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. 

hepsiburada site bağlantısı arama kutusu

Sonuç

Sayfanızın mobil ve masaüstünde arama motorları tarafından nasıl gösterildiği konusunda iyileştirmeler yapmanız oldukça önemlidir. Snippetinizde yer alan bağlantılar ve arama kutusu, kullanıcılarınızın deneyimini geliştirerek reklam ve kampanyalarınızdan haberdar olmalarını sağlayacaktır. Hedef kitlenize pratik bir arama imkânı sunarken potansiyel kitlenizi bulmanızı kolaylaştırır. Aynı zamanda SEO açısından da oldukça önemli olan site bağlantıları, site görünürlüğünüz, reklam bilinirliğiniz ve kullanıcı deneyiminiz için mutlaka iyileştirmeler yapmanız gereken bir alandır. 

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp