Skip links
skimmable-content-website

Skimmable Content: Göz Gezdirilen İçerik İçin 8 İpucu:

Bu bölümü atlamak isteyebilirsiniz. Bilmeniz gereken asıl konunun başlıklar altında olduğunu ve bunun yalnızca bir giriş olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durum yaygınlaşan internet kullanımı ile ortalama dikkat süresinin oldukça kısalması sayesinde meydana geliyor.

Artık ziyaretçiler, aradıkları bilgiyi yalnızca içeriği gözden geçirerek elde etmeye çalışıyorlar. İşte göz gezdirilebilen içerik anlamına gelen Skimmable Content tam da bu noktada devreye giriyor. Gelin Skimmable Content kavramı ile, dikkat süresinin içerik incelemesini nasıl etkilediğini, dikkatinizi dağıtmayacak sürede konuşalım.

Skimmable Content Nedir?

Yapılan araştırmalar, ortalama dikkat süresinin 8 saniye olduğunu söylüyor. İnternette geçirilen vaktin artması, ortalama dikkat süresinin azalmasına sebep oluyor. Nasıl mı? Gün içerisinde sosyal medya platformlarından yüzlerce video izliyor ya da web sitelerinden birçok yazı okuyoruz. Bunların hepsini aklınızda tutmanız mümkün mü? Elbette değil. 

Beyniniz algıda seçicilik ile ilgilendiğiniz konular hakkındaki bilgileri hafızanızda barındırmaya başlıyor. Bir video izleme veya içerik okuma eyleminiz de bununla şekilleniyor. Hayatınızda en az bir kez, bir metni okumadan önce yalnızca başlıklara göz gezdirerek vaktinizi harcamaya değer olup olmadığını ölçmüşsünüzdür. İşte bu “göz gezdirme” eylemine uygun olarak üretilen içeriklere “Skimmable Content” deniyor. Skimmable Content, bir içeriği göz gezdirerek, yüzeysel bir şekilde okuyan okuyucular için oluşturulmuş, akıcı ve anlaşılır içerik türüdür. 

skimmable-content-gif+(1)

Skimmable Content Nasıl Oluşturulur?

Bir Görsel, Yazıdan Çok Şey Anlatabilir 

Bazen bir görsel, metni okuduğunuzda edineceğiniz bilgiden çok daha fazlasını anlamanızı sağlayabilir. Üstelik çok daha kısa sürede! Reklam kampanyalarının neden aklınızda kaldığını hiç düşündünüz mü? Etkileyici görseller, uzun açıklamalardan çok daha ilgi çekicidir.

skimmable-content-visual-or-content

Biçim Her Şeydir

Kısa, anlaşılır ve çarpıcı paragraflar kullanmaya özen gösterin. Cümleleriniz net ve kolay okunabilir olmalıdır. İçeriği başlık ve alt başlıklar kullanarak bölmeniz, uygun görseller eklemeniz ve paragraflar arası boşluğa dikkat etmeniz önemlidir. 

Kalın Sözcük Vurgusuna Dikkat!

Paragraf içerisinde asıl söylemek istediğinizi ifade eden bölümü kalın vurgu ile işaretleyebilirsiniz. Sözcük vurguları, yüzeysel tarama anında okuyucunun dikkatini çeker.

Skimmable Content İçin 8 İpucu

  1. İçeriğiniz sade ve anlaşılır olmalı.
  2. Akışı bozabilecek cümleleri ya da ek bilgileri paragraf altlarına açıklama kutuları ile ekleyebilirsiniz.
  3. Etkileyici ve amacınızdan bahseden bir giriş tercih edin.
  4. Okuyucuyu, giriş bölümünde yazıda bahsettiğiniz ana konu ile ilgili haberdar edin. Anahtar kelimelere ve vurgulamak istediğiniz noktalara bu bölümde yer verebilirsiniz.
  5. İçeriğin başına, sizi istediğiniz noktaya yönlendirecek bağlantılara sahip olan bir “içindekiler kutusu” konumlandırın. 
  6. Her paragrafın mutlaka bir konusu olsun. Farklı bir konuya geçmek için başka bir paragraf tercih edin. Paragraf içerisindeki uzun ve gereksiz cümleleri kaldırın. 
  7. Başlıklar kadar alt başlıklar da önemlidir. Anlatmak istediğiniz her konu için farklı bir alt başlık belirleyin. 
  8. İçeriğinizi görsel, video ve grafikler ile zenginleştirin. 
  9. Sıralı bilgiler için uzun paragraflar yerine listeleme yöntemi kullanın. 
  10. Sayfa boşluğu, yazı tipi ve renk seçimi arasında göze hitap eden bir uyum yakalayın.

Göz Gezdirilen İçerikten Alınan Verim

Skimmable content, yapısal olarak okuyucunun gözden geçirmesi sırasında kolayca anlaşılabilir bir biçimde oluşturulmuştur. Sayfadaki gerekli yerlere konumlanmış bilgiler, kilit kelimelerden oluşur ve kendi içerisinde bir bütünlük sağlar. Okuyucu parça parça, yüzeysel olarak tarama yapsa dahi gördüğü kelimeler zihninde birleştiğinde anlamlı bütünler ortaya çıkarır. Kısa sürede sindirilebilen bu içerik türü, azalan dikkat süresi ve insanların web site sayfalarında daha az vakit geçirmesiyle birlikte kullanılması oldukça gerekli olan bir türdür. 

İçerik Kısaltmak İçin Yapay Zeka Kullanımı

Aşağıdaki örnekte de görüldüğü üzere, günümüzde insanlar PDF olarak ödevlerini, iş dosyalarını, okumaları gereken makaleleri yapay zeka yardımı ile kısaltarak daha anlaşılır hale getirmeye çalışıyor. Peki, içerik yazarları olarak bizler, neden bunu yapay zekaya gerek kalmadan yapmıyoruz?

skimmable-content-seo

SEO çalışmalarından, içerik pazarlamasından, kullanıcı deneyiminden ve müşteri deneyiminden bahsederken sade ve anlaşılır içeriklerin değerli olduğunu sürekli tekrarlıyoruz. 

Kapsamlı rehberler ve SEO araçları kılavuzlarına benzer içerikler uzun ve yorucu olabilir ancak bu durumu elimizden gelen her içerikte ortadan kaldırabiliriz. Yapay zekaya ihtiyaç duymadan, skimmable content türüne uygun bir biçimde optimize edilmiş yazılar, kullanıcı deneyimini iyileştirerek SEO çalışmalarınızın olumlu etkilenmesini sağlar. Yüzeysel bir taramayla gereken bilgiyi alan kullanıcı, ihtiyacı olan diğer alanlarda da aynı pratik bilgi kazanımını sağlayabileceğini düşünerek sitenizdeki diğer sayfalara da göz atacaktır.

Elbette her içerik yüzeysel bir taramayla sindirilemez, her konu başlığı bu içerik türüne dahil değildir ancak uygun olan her içeriği bu şekilde optimize etmekte fayda var.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp