Skip links
seo-on-page-site-ici-seo

Pillar Content Nedir?

Türkçeye “sütun içerik, köşetaşı içerik” olarak da çevrilebilen Pillar Content, bir konuyu derinlemesine ele almadan, konu kümeleri ve bağlantılar aracılığıyla detaylandırılmasını sağlar. Pillar Content, bağlantılar yardımıyla sayfalarınız arası iletişimi artırmanızı sağlarken aynı zamanda SERP görünürlüğünüzü de olumlu etkileyebilir. Böylece SEO stratejilerinin yapıtaşını oluşturur ve kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlar.

Pillar Content Örneği

Google cezalarıyla ilgili bir sütun içeriği hazırladığımızı varsayalım. Başlıklar aşağıdaki gibi olacaktır: 

Sütun içeriğinde yer alan konu başlıkları birbirleriyle bağlantılıdır. Konuyu tüm kapsamıyla başlıklandırarak ele almamıza rağmen detaylı bir anlatım sunmaz, derin bir incelemeden uzak kalırlar. Pillar Contentlerin konular hakkında detaya girmeden genel bilgiler vermesi ve başlangıç seviyesinde kalması önemlidir. Çünkü daha sonra da değineceğimiz üzere, detay noktasında konu kümeleri (topic cluster) devreye girecektir. Pillar içerik Google Cezalarına genel başlıklarla değinebilir ancak bir konu kümesi sayfasının bilgilendirmesi çok daha kapsamlı olmalıdır. 
Örneğin: Pillar Content Google Sandbox cezasının ne olduğunu söylerken, konu kümesi sayfası;

 • Google Sandbox cezasının neden olduğunu,
 • Nasıl ortaya çıktığını,
 • Neye yol açtığını, 
 • Nasıl ortadan kaldırılacağını anlatmalıdır.
pillar-content

Pillar Content Faydaları

Dijital dünyada trendler ve algoritmalar sürekli değişirken pillar içerikler, uzun vadeli SEO stratejilerinin temelini oluşturduğu için değişimlere daha dayanıklıdır. Zamanla güncellenerek ve genişletilerek her zaman güncel kalabilirler. Böylece her daim güncel olan bu içerikler arama motorlarının dikkatini çekerek sitenizin otoritesinin artma sürecini hızlandırıyor. Pillar content faydaları arama motorlarıyla sınırlı kalmıyor, kullanıcı deneyimini iyileştirme konusunda da bir o kadar faydalılar. Ziyaretçiler, aradıkları bilgilere erişerek site üzerinde daha fazla vakit geçiriyorlar. Belirli bir çerçevede düzenlenen içerik, kullanıcıların içeriğe kolay ulaşmasını ve okumasını sağlıyor. Bu durum arama motoru tepkilerinde olduğu gibi kullanıcı deneyimini de olumlu etkiliyor.

Pillar Content Neden Gereklidir?

Günümüzde aradığımız ürün veya hizmete ulaşmak için kısa anahtar kelimeler yerine uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile arama yapmayı daha çok tercih ediyoruz. Arama motorları, kullanıcıların arama niyetlerini daha iyi anlamak için sürekli algoritmalarını geliştiriyor. Pillar içerikler, bu tür spesifik aramalara daha iyi yanıt vererek kullanıcıların ihtiyaçlarını daha doğru bir şekilde karşılarlar.

Bir konuda üretilen içerik, kısa kuyruklu anahtar kelimelere sahip olduğunda arama motoru sonuç sayfasında yer alan gerekli gereksiz birçok sonuç içerisinde kaybolabilir. Bu nedenle SEO uzmanları ve blog yazarları gibi içerik üreticilerinin, uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanması tavsiye ediliyor. Bir konu üzerine yapılan çok sayıda aramanın karşılanması için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılması ve birbirine bağlı birçok alt küme ile alınması gerekiyor. Bu durum, Pillar Content ve onun gövdesini oluşturan konu kümeleri (topic clusters) ile mümkündür.

pillar-content-topic-clusters-3

Topic Clusters (Konu Kümeleri) Nedir?

Topic cluster, “konu kümesi” olarak tanımlanabilir ve Pillar contenti oluşturan ana bileşenlerden biridir.  Sütun içerik içerisindeki alt başlıkların daha detaylı anlatıldığı sayfalar, küme sayfalardır. Bahsedilmek istenen kapsamlı konular, bu konulara ait anahtar kelimeler ile sıralanırlar. Küme sayfalardan sütun içeriğe, sütun içerikten de küme sayfalara verilen bağlantılar site içerisinde bir içerik ağı oluşturur. Böylece sitedeki bilgilere erişim daha kolay bir hale gelir. Aynı zamanda oluşturulan içerik, bir sayfadan diğerine yönlendirilen kullanıcıları sayfanızda gezinmeye teşvik ederek, arama motorlarında daha yüksek otorite ve sıralamaya sahip olabilmenizi sağlar.

Topic Clusters (Konu Kümeleri) Nasıl Olmalıdır?

Yukarıdaki Pillar Content örneğinde de değindiğim üzere, sütun içeriğimizin Google Sandbox cezası alt başlığında bu cezanın ne olduğunu söyleyebiliriz. 

Oysa küme sayfasında; bu cezanın nasıl ortaya çıktığı, yasakların nelerden oluştuğu, siteyi nasıl etkileyeceği, sıralamaları nasıl etkileyeceği, SEO çalışmalarına olan etkisi, nasıl çözüleceği gibi birçok bilgi vermemiz gerekir. Yani konu kümeleri, alt başlıkta genel olarak anlatılan konunun oldukça detaylı bir şekilde işlenmesini sağlar.

Sütun içerikte genel olarak ele aldığınız alt konular için sitenizde daha kapsamlı konu kümeleri yaratabilirsiniz.

Topic Clusters (Konu Kümeleri) Neden Önemlidir?

 • Kullanıcıların daha kapsamlı bir bilgiye ulaşmasını sağlayarak, sayfadan tatmin olmuş bir şekilde ayrılma oranlarını artırır. 
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler spesifik aramalar sağladığından, ziyaretçinin tam olarak ihtiyacını karşılamaya yönelik bir içerik sunuluyor. 
 • Kullanıcılar sesli asistanlar veya aradıklarına tam olarak ulaşma çabasından dolayı genellikle birkaç kelimeden oluşan arama yapma eğilimi gösteriyorlar. Bu durumun devam edeceği öngörüldüğünden spesifik ve detaylı içeriklerin rağbet göreceği düşünülüyor.

Pillar Content ve Topic Clusters Oluştururken Yapılması Gerekenler

Köprü ve Link

 • Küme sayfalarınız ve sütun sayfanız karşılıklı olarak birbirine bağlantı vermelidir. Yani yukarıdaki örnekten gidecek olursak, sitenize Google cezalarını öğrenmek için gelmiş olan biri, Google Sandbox’ın daha kapsamlı anlatıldığı küme sayfasına ilerlemek isteyebilir. Aynı şekilde Google Sandbox hakkında olan küme sayfasını içeren biri de, Google’ın diğer cezalarına göz atmak isteyerek sütun sayfanıza uğrayabilir. Bundan dolayı iç linkleri önemsemenizde fayda var. 
 • Link vermeniz hem kullanıcıların sayfalarınız arası gezinmesini sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirir hem de arama motorları için oldukça önemlidir. Verdiğiniz bağlantılar ve kullandığınız anahtar kelimeler, sayfalar arası ilişkinin arama motoru botları tarafından kolayca anlaşılmasını sağlar. 
 • Yani sütun sayfanız ve küme sayfalarınız arası köprü oluşturmanın en uygun yolu linklemedir ve çabalarınızın boşa gitmemesi için kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir.
pillar-content-topic-clusters-2

Başlıklar

 • Konu kümelerinin başlıkları, uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşmalı, spesifik olmalı.
 • Giriş bölümünde, başlıkların okuyucuyu yönlendirebilmesi adına, bağlantılarla donatılmış bir “içindekiler” bölümü bulunmalı.

Sonuç

Dijital dünyada varlığınızı sürdürebilmek ve emeklerinizin karşılığını alabilmek için yalnız kaliteli bir içerik yazmanız maalesef yeterli gelmiyor. Bu kaliteli içeriği linklerle desteklemeniz, uygun başlıklarla listelemeniz ve doğru anahtar kelimeleri kullanmanız da SEO çalışmanızın temelini oluşturuyor. Aynı zamanda içeriğinizin yapısı, metni nasıl konumlandırdığınız, kullanıcı ve arama motoru botları deneyimi açısından önem arz ediyor. Tam bu noktada Pillar Content ve Topic clusters, yani sütun içeriği ve konu kümeleri, otoritenizi yükselterek imajınızı güçlendirmek için yardımınıza koşuyor. 

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp