Skip links
citation-flow-trust-flow-cf-tf

Citation Flow ve Trust Flow Nedir? Nasıl Yükseltilir?

citation-flow-trust-flow

Majestic SEO tarafından ortaya çıkarılmış olan Citation Flow ve Trust Flow terimleri, internet sitelerine ait linklerin miktarını ve güvenilirliğini ölçmek için kullanılan metriklerdir.

Citation Flow (Alıntı Akışı) bir web sitesi veya sayfasına verilen bağlantı sayısını gösterir. Kalite veya ilgisini ölçmeden, ham bir sayı bilgisi verir. 

Trust Flow (Güven Akışı) bir web sitesinin aldığı bağlantıların güvenilirliğini ve kalitesini ölçer. 

Bu iki metrik hakkında bilgi sahibi olmak, SEO çalışmalarınızı olumlu etkileyecektir. Bu içerikte Citation Flow ve Trust Flow’un ne olduğuna değindikten sonra nasıl yükseltebileceğimizi inceleyeceğiz. 

Citation Flow (CF) Nedir?

Citation Flow (Alıntı Akışı) bir web sitesinin aldığı bağlantıların sayısını ve bu bağlantıların site üzerindeki potansiyel etkisini ölçen bir metriktir. 

Majestic SEO tarafından geliştirilen bu metrik, bir sitenin ne kadar popüler olduğunu belirlemek için kullanılır. Alıntı Akışı yüksek olan siteler genellikle çok sayıda backlink’e sahiptir.

Bu metrik ile web sitesinin sahip olduğu link sayısını öğrenmemiz mümkün olsa da bu yeterli değildir. Bu bağlantıların kalitesi de sayısı kadar önemlidir. 

Yüksek bir alıntı akışı (CF) puanı, sitenizin internette ne kadar sık referans aldığını gösterirken güven akışı (TF) puanınız bu linklerin güvenirliğini ve kalitesini gösterir. Bu nedenle bu metrikler birlikte ele alınmalıdır. 

Alıntı Akışı (CF) Nasıl Yükseltilir?

Citation Flow puanınızı yükseltmek için daha fazla backlink elde etmeniz gereklidir ancak bu bağlantıların organik ve doğal yollarla elde edilmesi çok önemlidir. Doğal backlink elde etmek için ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaliteli İçerik

Başkalarının sitenize bağlantı vermesini teşvik etmek istiyorsanız, farklı ve kaliteli içerikler üretmenizde fayda vardır. Mevcut içeriklerden daha kapsamlı ve bilgilendirici, farklı açılardan ele aldığınız içerikler daha kaliteli sayılacak ve paylaşım için teşvik edecektir.

Sosyal Medyada İçerik Paylaşımı

Ek olarak, sosyal medya platformlarında aktif olmak ve içeriklerinizi paylaşmak, daha fazla backlink elde etmenize yardımcı olabilir. 

Misafir Yazarlık (Guest Blogging)

Guest blogging, forumlarda ve bloglarda aktif katılım, backlink elde etmenin diğer etkili yollarındandır.

Spam Bağlantılardan Kaçının

Web sitenizin sağlığı için önemli olan, spam bağlantılardan kaçınmak ve her zaman kaliteli, ilgili sitelerden gelen bağlantılara odaklanmaktır. Bağlantı sayınızı artırırken bu bağlantıların kaliteli olmasına özen göstermeniz uzun vadede SEO çalışmalarınız açısından daha faydalı olacaktır.

    Zararlı backlinkleri analiz ederek backlink profilinden kaldırmak için Google Disavow Tool’u nasıl kullanabileceğinize göz atın.

Trust Flow Nedir?

Majestic SEO tarafından geliştirilen bir diğer metrik olan Trust Flow (Güven Akışı) bir web sitesinin aldığı bağlantıların kalitesini ve güvenilirliğini ölçer.

Citation Flow’un aksine yalnız link sayısını değil, bu linklerin verildiği sitelerin kalitesini ve güvenilirliğini de bilmenizi sağlar. Yüksek TF puanı, yüksek otoriteye sahip sitelerden sayfanıza referans yapıldığını gösterir.

Alıntı akışı (CF) metriğinin yararlı olabilmesi için, güven akışına (TF) ihtiyacı vardır. SEO çalışmalarınızda link optimizasyonları yaparken kalitesiz ve spam linkleri ayıklamanız gerektiğinde TF etkili olacaktır. 

Güvenilir ve yüksek otoriteye sahip bağlantılar, arama motorlarının sitenizin kaliteli olduğunu düşünmesini sağlayarak itibarını artırır. Bu nedenle güven akışı (TF) puanınız sitenizin genel sağlığı ve otoritesi açısından oldukça önemlidir.

Güven Akışı (TF) Nasıl Yükseltilir?

Arama motorunda iyi sıralama elde eden her site güvenilir değildir. Bazı siteler sektörden bağımsız, spam link ve içeriklerle kısa süreli black hat SEO (siyah şapka SEO) taktikleriyle aramalarda yükselmeyi hedeflerler. Sitenizin bu tarz sitelerden değil de organik trafik akışı yüksek olan, otoritesi yüksek sitelerden link alması önemlidir. 

Otoriter ve sektörde tanınmış sitelerden gelen bağlantılar, TF puanınızı artıracaktır. Kaliteli içerik üretmek ve bu içerikleri sektörde tanınmış kaynaklarla paylaşmak, otoriter sitelerden bağlantı almanıza yardımcı olabilir. 

Alıntı akışında (CF) yer alan tüm yükseltme yöntemleri güven akışı (TF) için de gereklidir. Uzun vadede, güvenilir ve kaliteli backlinkler elde etmeye odaklanarak TF puanınızı artırabilirsiniz.

İdeal Citation ve Trust Flow Oranı Nedir?

İdeal oran hesaplanırken, Trust Flow puanının Citation Flow puanına oranı dikkate alınır.

Bir sitenin 80 alıntı akışı (CF) ve 40 güven akışı (TF) varsa o zaman oran 2/ 1’dir. Çoğu zaman mümkün olan maksimum oran 0.9’dur. İdeal oran, 1 veya bu orana yakın olmalıdır. Bu oran, sitenizin aldığı bağlantıların sayısı ve kalitesi arasında bir denge olduğunu gösterir.

CF puanınız TF puanınıza göre çok yüksekse bu durum sitenizin çok sayıda düşük kaliteli bağlantıya sahip olduğunu gösterebilir. 

Tam tersi durumda, yüksek TF puanı ve düşük CF puanı, az sayıda ama kaliteli bağlantılara sahip olduğunuzu gösterir. Her iki puanı da dengede tutmak, sitenizin SEO performansını ve genel güvenilirliğini artırmak için önemlidir.

TF ve CF Puanlarımı Nasıl Öğrenebilirim?

Majestic sitesine girdiğinizde URL bilginiz ile puanlarınızı öğrenmeniz mümkündür. Majestic, sunduğu detaylı raporlar ile backlink profiliniz hakkında daha fazla bilgi almanızı da sağlar. Bu raporlar ve TF-CF oranınınızı düzenli olarak kontrol etmeniz, link optimizasyonlarınızı doğru biçimde gerçekleştirmeniz açısından faydalıdır. 

Citation Flow Ve Trust Flow analizi için bu adrese gidebilirsiniz: https://majestic.com

SEO ve CF-TF Akış Metrikleri İlişkisi

SEO çalışmalarınıza bu metrikleri eklemek ve düzenli olarak analiz etmek, daha iyi bir link stratejisi oluşturmanıza imkân tanıyacaktır. Sitenizin güvenirliği için Trust Flow’u analiz etmenize ek olarak dijital dünyada görünürlüğünüzü artırmak için Citation Flow’dan yararlanmaya ihtiyacınız vardır.

Hem marka bilinirliğinizi artırmak hem de itibarınızı ve kalitenizi korumak için bu iki metriği SEO alanında başarılı olmak için stratejilerinize eklemeniz gerekir.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp