Skip links

Doğal Backlink Elde Etmek: Backlink İpuçları

Doğal Backlink Nedir?

Bir sitenin, başka bir siteyi ya da içeriğini referans göstererek verdiği linke “backlink” denir. Diğer siteler, sizin siteniz ve içeriklerinizden bahsettiğinde onların ziyaretçileri tarafından fark edilebilir olursunuz. Hedef kitleniz uyuşuyorsa bu ziyaretçilerden birçoğu kitlenize katılabilir. Bunu ücret karşılığında satın alarak ya da farklı sayfalarla değiş-tokuş gibi yöntemlerle yapabilirsiniz ancak kısa ömürlüdür ve tasvip edilmez. Size uzun vadede fayda sağlayacak olan doğal backlinklerdir. Bu yazımda doğal backlinkleri ele aldıktan sonra, hangi içeriklerin doğal backlinkler sağladığı ve sitenizi organik olarak nasıl geliştirebileceğiniz konusuna değineceğim. 

Doğal Backlink Neden Önemlidir?

Doğal backlinkler sizin içeriğinizin ne kadar özgün ve kaliteli olduğuyla ilgilidir. Benzer ya da aynı konuyu ele alan site sahipleri sizin linkinizi gönüllü olarak kendi sayfasında paylaşır. Arama motorlarında da bu paylaşım sayesinde otorite kazanmış olduğundan dolayı sıralamanızın yükselmesi olağandır. Bu sayede doğal backlinklerden organik bir trafik elde etmiş olursunuz. Backlink konusunda doğru stratejiyi uygulamak, link otoritenizi ve arama motoru sonuç sayfasındaki yerinizi yükseltebilir. Bu şekilde organik trafik elde edebilirsiniz. Kaliteli içerik ile sağlayacağınız doğal backlinkler, SEO çalışmalarınız ve sitenizi ziyaret eden hedef kitleniz için oldukça önemlidir. 

Doğal Backlink

Backlinklerin Özellikleri Nelerdir?

Doğal Backlink

  • Sitenin spesifik ve güncel olması önemlidir.
  • Sitenin yasa dışı ya da yetişkin erişimine sahip herhangi bir yönlendirilmeye sahip olmaması gerekir.
  • Takip kodu gibi karakteristik özellikleri yoktur.
  • Para kazanma amacı gütmediğinden ücretli içerik içerisinde yer almazlar.
  • Herkesin anonim olarak ya da doğrudan içeriğe katkıda bulunduğu sitelere göre bir editörün verdiği link daha değerlidir.
  • Paylaşımlarınızın diğerlerinden içerik ya da üslup olarak bir farkı olmalıdır. Özgün ve anlaşılır içerikler her zaman daha çok tercih edilir.

Ücretli Backlink

  • Ücretli backlink, bağlantı karşılığında ücret ya da hizmet takasından oluşur.
  • Organik değildir ve arama motoru sonuç sayfasını manipüle edebilir.
  • Linklerin paylaşım yapıldığı sayfalar arasında bir içerik ilgisizliği, tutarsızlık varsa arama motoru bunu suistimal olarak algılar. Bundan dolayı birbiriyle ilgili sayfalarda linklerinizin bulunmasına özen gösterin.
  • Bir uzman desteği veya sektörünüzle bağlantılı sitelerin reklam bannerlarından ücretli link alabilirsiniz.

Hacklinkler

İllegal link yerleştirmesi olarak bilinen “Hacklink”, uygun fiyatı ve kısa sürede sonuç vadetmesiyle kimi site sahipleri tarafından tercih edilir. Siteye sızılarak farklı sitelerin linklerine yönlendirme yapılarak meydana gelir. Anahtar kelimelerin konumu yükseltilir ve sitelerin arama motoru sonuç sayfalarında rakiplerini geçmesi hedeflenir.  Bu taktik, Black Hat SEO içerisinde yer alır ve çeşitli yaptırımları mevcuttur. Doğal yollardan backlink elde edemeyen ve ücretli backlinkleri maliyetli bulan site sahipleri, hacklinke başvurur. Ucuz ve kısa sürede etkili olan bu yöntem illegaldir ve kuşkusuz yasal süreçlerle son bulacaktır.

hacklink SEO

Hacklinkler Nasıl Tespit Edilir?

Ahrefs ya da Majestic gibi uygulamalar kullanarak sitenize gelen bağlantıları tespit edebilirsiniz. Aynı zamanda Google Search Console’un “Bağlantılar” kısmından da linklerinizin takibini yapmanız mümkün. 

Siteniz için en iyi yöntem yasa dışı yollara başvurmadan doğal linklerden doğal trafikler elde etmenizdir. Bu tarz kısa vadede sonuç sağlayan Black Hat SEO taktikleri, başarınızın da aynı oranda kısa sürmesini sağlar. İçeriklerinizin kalitesi ve özgünlüğüyle bilinin çünkü diğer türlüsü sizin başarınız olmayacaktır. SEO çalışmalarının bir süreç olduğunu, sitenizi gerekli azim ve zamanla optimize edebileceğinizi unutmayın.

Doğal Backlinklere Nasıl Sahip Olunur?

İçerik Oluşumu

1- Üslup

Belli kitlesi olan spesifik konular da yazıyor olabilirsiniz daha genel bir kitleye de hitap ediyor olabilirsiniz. İçeriğinizin özgün olmasında elbette fayda var ancak daha önce yazdığınız konulara değinildiyse, belli başlı ayırt edici özelliklere ihtiyacınız olacaktır. Üslup, zor bir yazıyı okunabilir de kılabilir, kolay bir yazıyı çekilmez de. Aşamalı anlatımlar, ilgi çekici başlıklar ve anlaşılması kolay anlatımlara başvurun. Bu durum, ziyaretçileriniz ve rakip siteleriniz tarafından takdir edilecektir. Böylece backlink alma olasılığınızla hedef kitleniz de yükselecektir.

2- Güncellik

O an sadece yerel olarak da değil daha geniş çaplı olarak globalde ünlenen konuları takip edin. Sektörünüzle ilişkili bir noktasını arayın. Belli başlı sorunlara ya da gündemdeki olaylara sektörünüzü de düşünerek kafanızda yanıtlar oluşturun. Ziyaretçilerinizle paylaşacağınız bilgilerin güncel ve bağlantıların tutarlı olmasına özen gösterin. Eskimeyen “Evergreen” içeriklerin yeri ayrı da olsa, gündeme kulak vermek organik trafiği oluşturan başlıca etkenlerdendir.

3- Sosyal Medya Etkileşimi (Soru-cevap)

Anketler, oylamalar, yarışmalar gibi etkileşimli içerikler, yüksek oranda link paylaşımını tetikleyebilir. Örneğin Linkedin gibi uygulamalardan yapacağınız anketler ve soru cevaplar, ziyaretçilerinizle interaktif bir ilişkiye sahip olmanızı sağlar. Ziyaretçilerinizin sorularını yanıtlayarak istekleri hakkında fikir sahibi olabilir ve içeriklerinizi buna göre yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda onların da sizin cevaplarınızdan yola çıkarak sizi tanımasına imkân sağlayarak bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bundan dolayı sosyal medyada aktif varlığınız doğal backlinklerinizi artırmakta oldukça önemlidir.

Misafir Yazarlık

Tercihen aynı ya da benzer sektöre ait bir blogda misafir olarak yazdığınız yazıya kendi sitenizin bağlantısını ekleyebilirsiniz. Hem kendi sitenizi blog ziyaretçilerine referans vermiş olursunuz hem de blog için ürettiğiniz içerik o siteyi güncel tutmuş ve katkıda bulunmuş olur. İki tarafın da amacına hizmet ettiğinden bu yönteme bir kazan-kazan politikası diyebiliriz.

Görsel Sunum

İçeriğin özgün ve kaliteli olmasına ek olarak desteklendiği görseller de oldukça önemlidir. Günümüzde insanların belli bir şeye odaklanma süresi oldukça kısalmış durumda. İlgilerini sürekli canlı tutmak açısından içeriğinizi görsellerle desteklemenin faydası var. Aynı zamanda anlaşılması güç bir içeriği görsellerle çok daha pratik bir şekilde ziyaretçilerinize aktarmanız mümkün. Bazen uzun paragrafların veremediği bilgiyi bir görsel verebiliyor. Sizin amacınız hem yazı hem de görsel ile birbirini destekleyen o mükemmel dengeyi yakalamak. Ziyaretçilerinizin algısını içeriğinizde tutun ve istediklerini almadan sayfadan ayrılmamalarını sağlayarak iyi bir kullanıcı deneyimi sunun. 

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp