Skip links
DMCA

SEO’da DMCA ile Karşılaşıldığında Ne Yapılmalı?

DMCA Nedir?

The Digital Millennium Copyright Act (DMCA), Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası anlamına gelmektedir. ABD Telif hakkı yasasının bir parçasıdır ve bir geri dönüş olmadığı halde sayfaların dizinden kaldırılmasıyla sonuçlanır. DMCA’nın amacı, fotoğraf, video, grafik gibi çalışmaların korsanlığını önlemektir.  Herhangi bir sitede, telif hakkını ihlal eden herhangi bir durumun DMCA’ya bildirilmesi, sayfalarınızın indeksten çıkarılmasıyla sonuçlanır. Bundan dolayı bunun yalnızca ABD bazlı değil global olduğunu bilerek, DMCA Takedown bildirimlerine önem vermelisiniz.

Google’a göre en fazla talepte adı geçen 6 telif hakkı sahibi bu şekilde sıralanır:

DMCA Telif Hakkı Sahipleri

DMCA Yayından Kaldırılma Süreci

Hak İhlalinde Bulunan Kişi Bir Başkası İse Yapmanız Gerekenler

Hangi içeriğinizin neresinden tam olarak neyin çalındığını açık bir şekilde bildirmeniz gerekecektir. Örnek olarak çalınan görseliniz o an arama motorlarında mevcutsa sayfaların görsellerini ve URL bağlantılarını kaydedin. Böylece görselinizin çalındığına dair bir kanıt sahibi olacaksınız. Daha sonra bu kanıtları kaldırılmasını istediğiniz görsel için oluşturacağınız talepte kullanmalısınız. Talebiniz sade, anlaşılır ve kısa olmalı. Sizden çalındığını öne sürdüğünüz ve kanıtlarla desteklediğiniz içerik kısa bir süre yayından kalkacaktır. Arama motoru sonuç sayfası sıralamalarında oldukça gerilere düşecek ve paylaşan sitenin organik trafiğini oldukça etkileyecektir. Bu linke tıklayarak yayından kaldırma işleminizi başlatabilirsiniz. 

Hak ihlalinde bulunan kişi siz olarak gözüküyorsanız, şikayete karşı bildirimde bulunmanız gerekecektir.

DMCA Şikayetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir yanlış bildirimden ya da art niyetsiz bir paylaşımdan dolayı  Karşı Bildirim Talebi oluşturmanız gerekebilir. Unutmayın ki, “çalıntı” olarak bildirilen içeriğinizi kaldırmadan karşı talep oluşturmanızın bir anlamı olmayacaktır.

Bir hak ihlali bildiriminde içerik kaldırma işlemi yapılır ancak karşı bildirim oluşturmanız bunun önüne geçebilir. Bu karşı bildirimi oluştururken öncelikle dikkat etmeniz gereken noktalar vardır;

Telif hakkını ihlal edip etmediğinizden kesin olarak emin olun. Farklı bir durumda ihlale rağmen bunun aksini savunduğunuz beyan yalan kabul edilecektir. Bu durum hukuki süreci doğurabilir.

İletişim bilgilerine ek olarak fiziksel ve elektronik imzanızın da yer aldığı bir karşı bildirim oluşturmanız gerekir. Bu bildirimde içerik ihlalinin kasıtlı yapılmadığına dair dürüst bir açıklama metni yer almalı.

DMCA Şikayetinde Karşı Bildirimde Bulunma Adımları

Öncelikle “Karşı Bildirim Formu” sayfasına giriş yapın. Orada ilk önce isim soyisim gibi bilgilerinizi doldurmanız gerekecektir.

İletişim bilgilerinizi girin ve ardından URL’yi ekleyerek buradan size uygun seçeneği seçin. 

DMCA açıklama metni

Son olarak kendinizi haklı olarak gördüğünüz noktaları olabildiğince açık, sade ve anlaşılır şekilde ifade edin. Verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu onaylayın. Elektronik imzanızı da ekledikten sonra “Gönder” butonuna tıklayarak karşı bildirim formunuzu iletmiş olacaksınız.

DMCA Şikayetinin Site Trafiğine Etkisi

Şikayet bildirisi Search Console’a gelerek sitenizin sayfaları dizinden silindikten sonra, organik trafiğinizde bir düşüş yaşanacaktır. Bu düşüşü engellemek istiyorsanız ve haklı sebepleriniz varsa mutlaka karşı bildirimde bulunmanız gerekir. 

Sonuç Olarak

İçeriğiniz başka biri tarafından hak ihlali ile kullanılıyor olabilir ya da bunu siz yapmış olarak gözüküyor olabilirsiniz. Bu içeriğimde her iki durumda da hangi adımları izleyerek ilerlemeniz gerektiğinden bahsettim. Telif hakları oldukça ağırlık vermeniz gereken bir konu. Kimse en önemli sayfalarının dizinden silinerek trafiğinin etkilenmesini istemez. Bundan dolayı adımları takip edin ve trafiğinizi koruyun.

Yorumunuz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En kaliteli web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Teklif Al
Hemen Ara
WhatsApp